Close
  • Rozwód, separacja, alimenty

Jak długo przechowywać dokumenty?

W sprawach cywilnych ważne są dowody. I tak – tak już to właśnie jest, że to strony w postępowaniu sądowym muszą te dowody przedłożyć. W sprawach np. o podział wspólnego majątku czy zniesienie współwłasności (to w przypadku związków niesformalizowanych) najczęściej dowodami są dokumenty. Niedawno zostałam zapytana o to, jak długo przechowywać dokumenty? Pytanie wydawałoby się proste, może nawet dziwne, ale wcale nie jest pozbawione sensu.

Pamiętasz, jak pisałam co może być dowodem w sprawie o rozwód?

W sprawach o podział majątku czy zniesienie współwłasności wygląda to całkiem podobnie, choć …są pewne różnice.

Raczej rzadko spotyka się dowody w postaci raportów detektywa (a już na pewno rzadziej niż w sprawach rozwodowych)

Oczywiście, jak najbardziej dowodem mogą być zeznania świadków.

Tylko, że … pamięć ludzka bywa zawodna, a o pewnych kwestiach majątkowych świadkowie często nie mają żadnej wiedzy. Nawet jeśli to osoby z bliskiej rodziny.

I dlatego właśnie tak ważną rolę w takich postępowaniach spełniają dokumenty.

Jest to istotne zwłaszcza w sprawach dotyczących wszelkich rozliczeń po zakończeniu związków nieformalnych (pamiętasz – w przypadku konkubinatów nie powstaje w ogóle wspólność ustawowa i postępowanie dowodowe jest pod pewnymi względami nieco trudniejsze)

Tak więc : jak długo przechowywać dokumenty?

Minimaliści mogą nie być zadowoleni…

No ale trudno. Muszę to napisać: masz dowody w postaci dokumentów potwierdzających co, gdzie, kiedy i przez kogo zostało kupione? Naprawdę, nawet się nie spodziewasz, ale kiedyś mogą okazać się bardzo przydatne. Inne dokumenty potwierdzające twój wkład w powstanie majątku wspólnego (wkład w zakup rzeczy stanowiących współwłasność) też się przydadzą.

No dobrze…nie mówię, że na pewno się przydadzą. Nikt przecież nie zakłada, że coś może pójść nie tak i związek mógłby przejść do historii.

Bo przecież może być tak, iż wszystko będzie w absolutnie najlepszym porządku i nigdy się te dokumenty nie przydadzą. Ale, niestety:  różnie bywa.

I tak, dla mnie jako pełnomocnika to dość trudne sytuacje – gdy przychodzi klient i mówi, że miał dokumenty potwierdzające zakup przez niego różnych dóbr materialnych, ale nie sądził, że to się jeszcze kiedyś może przydać i przy okazji porządków świątecznych wszystkie dokumenty wyrzucił…

To po raz kolejny : w sprawach sądowych bardzo ważne są dowody.

jak długo przechowywać dokumenty? Lepiej mimo wszystko mieć uporządkowany segregator z dokumentami, niż go nie mieć, gdyby kiedyś przyszło ci być stroną w postępowaniu sądowym.

Nie jesteś w stanie wykazać swoich twierdzeń? No cóż, twoja sytuacja będzie mniej korzystna, niż gdybyś był w stanie wykazać.

 

I jeszcze raz przypomnę:

nie licz, że sąd przejmie inicjatywę dowodową.

Złożenie w sądzie dowodów to twoje zadanie.

I pamiętaj – zrób to tak wcześnie jak to możliwe. Nie czekaj do postępowania przed sądem drugiej instancji, nie czekaj nawet do zakończenia sprawy przed sądem pierwszej instancji. Masz dowody – złóż je w sądzie – jak to się mówi – „bez zbędnej zwłoki”.

 

 

Jeśli masz pytania, pamiętaj :  zawsze możesz do mnie napisać.

katarzyna.skowronska@adwokatura.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *