Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Uprawomocnienie się wyroku

Aby małżonkowie byli formalnie i “ostatecznie” rozwiedzeni, wyrok Sądu musi być się uprawomocnić. Tylko kiedy to nastąpi? To zależy. Jeżeli choć jedna ze stron nie jest zadowolona z wyroku i będzie wnosić apelację, wyrok będzie prawomocny dopiero wtedy, jak swoje rozstrzygnięcie ogłosi sąd II instancji (a więc sąd apelacyjny). Każda ze stron może wyrok zaskarżyć. Wtedy jego uprawomocnienie się odsunie się trochę w czasie. O tym, jaka jest procedura przy wnoszeniu apelacji, pisałam już tu.

Inaczej, jeśli obie strony zgadzają się z wyrokiem i nie zamierzają go zaskarżać. Wtedy wyrok uprawomocni się szybko. W sytuacji gdy zgadzasz się z wyrokiem, nie musisz nic robić 🙂 Wyrok “sam się” uprawomocni – po 21 dniach od daty ogłoszenia wyroku przez sąd. Potem już nie ma możliwości, aby skutecznie wnieść apelację.

I tu powstaje pytanie: czy sąd taki prawomocny wyrok mi wyśle?

Otóż wyśle. Ale tu już konieczne będzie złożenie stosownego wniosku.

Jeśli więc chcesz mieć w domu wyrok sądu ze stwierdzeniem jego prawomocności, musisz złożyć wniosek do sądu, który ten wyrok wydał. Wniosek należy też opłacić. Wysokość opłaty zależy od ilości stron wyroku – zgodnie z ustawą to 6 zł. za stronę.

Banalnie to pewnie brzmi, ale abyś mógł wstąpić w kolejny związek małżeński, najpierw musi się uprawomocnić wyrok kończący pierwsze małżeństwo.:)

Wiele pytań dotyczy okresu od ogłoszenia wyroku do jego uprawomocnienia się – zwłaszcza w sytuacji gdy nikt wyroku zaskarżać nie będzie. Ale pojawiło się też pytanie, co w sytuacji kiedy po ogłoszeniu wyroku strony zmieniły nagle zdanie i zgodnie doszły do wniosku, iż pozew o rozwód był krokiem podjętym zbyt szybko i nieprzemyślanym. I o tym właśnie będzie następny wpis.

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

Uprawomocnienie się wyroku

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

Uprawomocnienie się wyroku

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

19 komentarzy

 1. Ewa
  8 lipca 2014 @ 13:00

  Proszę o poradę w sprawie uprawomocnienia się rozwodu, który miał miejsce we Francji w 2005 r. Obecnie na moją prośbę do zawarcia nowego związku małżeńskiego sąd z Francji przysłał wyrok sądu bez uprawomocnienia. Nie wystarczający do zawarcia nowego związku małżeńskiego, dlaczego nie wysłano wyroku uprawomocnionego. Co robić w takim wypadku. Bardzo proszę o poradę

  Reply

 2. Ewa
  14 października 2014 @ 15:05

  Proszę o poradę w sprawie uprawomocnienia się rozwodu, który miał miejsce we Francji w 2005 r. Obecnie na moją prośbę do zawarcia nowego związku małżeńskiego sąd z Francji przysłał wyrok sądu bez uprawomocnienia. Nie wystarczający do zawarcia nowego związku małżeńskiego, dlaczego nie wysłano wyroku uprawomocnionego. Co robić w takim wypadku. Bardzo proszę o poradę

  Reply

 3. Alicja
  12 lutego 2016 @ 18:09

  Sąd Apelacyjny oddalił apelację od wyroku Sądu Okręgowego odnośnie rozwodu i władzy rodzicielskiej oraz kosztów sądowych. Kiedy wyrok uprawomocni się ? I czy podlega jeszcze jakiemuś zaskarżeniu?

  Reply

  • Katarzyna Skowrońska
   26 lutego 2016 @ 21:04

   Wyrok sądu II instancji jest prawomocny od razu.
   kwestie dotyczące władzy rodzicielskiej,kontaktów i alimentów mogą w przyszłości być przedmiotem
   innej sprawy przed sądem rejonowy.

   Reply

 4. Monika
  13 marca 2016 @ 12:34

  Chciałabym zapytać czy po ogłoszeniu wyroku ogłoszone na nim decyzję dotyczące wysokości alimentow oraz kontaktów wchodzą w życie z dniem ogłoszenia wyroku czy dopiero po uprawomocnieniu tj.po upływie 21dni w przypadku nie składania apelacji(ja będę odwoływała się do sądu wyższej instancji,ponieważ zostały zadaszone za niskie alimenty)?? Były mąż czeka na uprawomocnieniu, nie płacąc przy tym zasadzonych wyższych alimentow (ma komornika).
  Proszę o odpowiedź.

  Reply

 5. ania
  2 kwietnia 2016 @ 13:11

  Witam chciałam zapytać jest rok po rozwodzie mam wyrok ale w wyroku nie jest napisane ze opieka naprzemienna czy mogę uzyskać wyrok p wychowaniu dziecię porozumienie jakie podpisywalismy. Pozdrawiam

  Reply

 6. gosia
  3 maja 2016 @ 04:08

  wyrok zapadl 18 lutego, (byly) maż przebywa w z.k dlatego sad wyslal mu wyrok ja musialam zlozyc wniosek. zlozylam go 10 marca, mamy 2 maj a wyrok jeszcze sie nie uprawomocnil dzwonilam do sadu to pani powiedziala mi ze sedzia zadecydowal o dostarczeniu ponownie wyroku tj. 14 kwietnia on znowu otrzymal ten sam wyrok. nikt nie wnosil apelacji rozwod byl za porozumieniem stron to dlaczego jeszcze nie jest prawomocny?

  Reply

  • Ania
   11 czerwca 2019 @ 12:44

   27lutego odbyła się rozprawa rozwodów do dnia dzisiejszego nie ma dokumentów o uprawomocnieniu. Czy to możliwe że to tak długo trwa

   Reply

   • Katarzyna Skowrońska
    19 czerwca 2019 @ 13:09

    Ale czy został złożony wniosek o wydanie odpisu prawomocnego wyroku? Zakładam, iż wyrok jest prawomocny tzn. nie został zaskarżony.
    Sugerowałabym kontakt z sekretariatem wydziału.

    Reply

 7. ewelina
  10 maja 2016 @ 00:11

  A co zrobic jesli sad uwierzyl malzonkowi ,ktory oklamal ?Sad mimo pism ,ktore wyslalam ,czyli ,o zmiane sedziego ,o przyznanie alimentow,o doradce z urzedu o apelacje na wszystkie pisma dostawalam odmowe a sad i tak zasadzil za apelacje oplate,ktorej nie bylam wstanie zaplacic? Sad II instancji po odwolaniu ,przyznal mi kwote 350zl zabezpieczenia alimentacyjnego na czas rozprawy rozwodowej a za apelacje sedzia I instancji chcial ,zebym wplacila 600zl.Mimo ,ze ZAWSZE na czas dpisywalam na pisma sadowe wyrok o rozwodzie sie uprawomocnil .CZuje bezsilnosc i WIELKA niesprawiedliwosc .Od czasu rozwodu rozchorowalam sie z nerwow i nie jestem w stanie podjac pracy .Cale zycie ciezko fizycznie pracowalam i praktycznie sama wychowywalam 3-ke dzieci a malzonek byl figurantem w rodzinie zadnych praktycznie obowiazkow rodzinnych przez ponad 30 lat malzenstwa sie nie poczuwal,mial tylko wymagania ,ze to ja mam spelniac “obowiazki” a on nie musi sie angazowac w zycie rodzinne ,bo wystarczy ,ze zarabia ,ale ja pracowalam rowniez zawodowo bardzo ciezkoi w domu. W tej chwili czuje sie dyskryminowana jako kobieta i obywatel Polski.

  Reply

  • Rezmi
   21 czerwca 2016 @ 09:38

   Apelacja zawsze kosztuje 600 zł i jest to kwota dla wszystkich. Nie wymyślił jej sędzia.

   Reply

 8. bozena
  26 sierpnia 2016 @ 22:35

  Mam pytanie jezeli wyrok jest jeszcze nieprawomocny a jedna ze stron umrze … To co wtedy jest się rozwiedzionym czy wdowa ❓

  Reply

 9. Janusz
  26 kwietnia 2017 @ 13:46

  Proszę o informację kiedy orzeczenie sądu w sprawie rodzinnej staje się prawomocne. Otóż oboje z żona mieliśmy ograniczone prawa rodzicielskie i dziecko przebywało w interwencyjnej placówce opiekuńczo wychowawczej. W dniu 03.04.2017 odbyła się rozprawa rodzinna i sąd orzekł, że dziecko zostaje skreślone z listy wychowanków tej placówki. Nadmieniam, że na nasz wniosek i za zgodą placówki dziecko od 02.12.2016 jest umieszczone w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii za który ponosimy odpłatność. Czy zatem orzeczenie jest prawomocne po upływie 21 dni – zaznaczam, że nie było wnoszone żadne zażalenie ani odwołanie.

  Reply

 10. Alicja
  7 stycznia 2018 @ 09:52

  Witam:) chciałam zapytać czy jeżeli mam rozprawę 15 stycznia bez orzekania o winie to mogę do końca miesiąca kupic sobie mieszkanie za gotówkę , które będzie tylko moje czy musze w dalszym ciągu zrobic rozdzielczość majątkową?
  Pozdrawiam:)

  Reply

 11. Monika
  31 stycznia 2018 @ 11:37

  Witam jak długo czeka się na wyrok z sadu o rozwód dodam ze sprawa o rozwód odbyła się 27 października wysłałam także do sadu prośbę o wydanie wyroku jakiś miesiąc temu i do tej pory nie mam żadnej wieści. Czy musze po ten wyrok pojechać osobiście proszę o pomoc w tej sprawie jak długo można czekać

  Reply

 12. joana
  19 października 2018 @ 11:56

  odwolalam sie od wyroku sadowego i teraz zaluje,czy mozna jakos wycofac to odwolanie?

  Reply

  • Katarzyna Skowrońska
   24 października 2018 @ 13:55

   Czy chodzi o apelację? Rozumiem, że sąd II instancji jeszcze nie rozpoznał sprawy? Bardzo możliwe, że da się cofnąć apelację.

   Reply

 13. Izabela
  1 kwietnia 2019 @ 11:23

  Jak sąd 2istancji orzekł rozwód zwolnił od wszystkich opłat sądowych nikt się nie odwołał a z winy sądu została pomyłka sygnatura i datę jak długo czeka się za uprawomocnienia ponieważ czekam już trzy miesiące

  Reply

 14. Martyna
  5 lutego 2020 @ 07:19

  Witam. Mam pytanie co jeśli rozwód był zgodny z dwóch stron ale były mąż odwołał się bo w wyroku było jeszcze ustalenie opieku nad dzieckiem alimenty i ustalenie winy. Kiedy wyrok uprawomocni się w sprawie rozwodu bo inne kwestie są sporne.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się