Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Rozdzielność majątkowa a sprawa o rozwód

Z datą zawarcia małżeństwa powstaje ustrój wspólności ustawowej. Wynika to wprost z treści przepisu. Jednak to, jaki ustrój majątkowy będzie w małżeństwie zależy od samych małżonków. Jeśli oboje małżonkowie są zgodni: jest możliwość, aby w kancelarii notarialnej zawrzeć umowę w przedmiocie ustanowienia rozdzielności majątkowej.

Rozdzielność majątkowa jeszcze przed ślubem?

Może będziesz zaskoczony, ale… tak, jest to możliwe. (Prawdopodobnie?) nie zdarza się to często, ale jest to dopuszczalne. W sytuacji gdy np. oboje prowadzicie swoje firmy – opcja do przemyślenia. Może zapytasz co w sytuacji gdyby do ślubu w ogóle nie doszło? Spokojnie, wierz mi- nic się nie stanie.

Rozdzielność majątkowa po ślubie

Skoro możliwe jest zawarcie umowy w kwestii rozdzielności majątkowej przed ślubem, to tym bardziej możliwe jest to już po ślubie. (jak już wspomniałam – decyzja należy do samych małżonków) Oczywiście wymagana jest forma notarialna takiej umowy. Od daty zawarcia takiej umowy będą już tylko majątki osobiste każdego z
małżonków. Rozdzielność nie oznacza jeszcze oczywiście podziału dotychczas zgromadzonego majątku. Jednak teraz – gdy już macie ustanowioną tę rozdzielność – możecie dokonać podziału wspólnego majątku. Jeśli jesteście zgodni – jest to także możliwe w formie umowy. Jeśli w skład tego majątku wchodzi nieruchomość:
umowa musi mieć formę aktu notarialnego. Nie ma oczywiście przeszkód aby taka umowa była zawarta np. po wniesieniu pozwu o rozwód.

Rozdzielność z mocy prawa

Powstaje w dacie uprawomocnienia się wyroku w sprawie o rozwód. Z mocy prawa czyli „z automatu”. Nie musicie nic więcej robić – dochodzi do uprawomocnienia się wyroku w sprawie o rozwód i z mocy samych przepisów powstaje rozdzielność majątkowa. Pamiętaj tylko, iż w samym wyroku rozwodowym nie będzie napisane, iż wspólność majątkowa ustaje. I jeszcze pewna oczywistość, ale to napiszę: takie skutki ma uprawomocnienie się wyroku rozwodowego. Samo wniesienie do sądu pozwu niewiele tu zmienia. Tak samo wydanie wyroku przez sąd I instancji nie ma jeszcze takiego skutku. Zgadza się – sprawy o rozwód mogą trwać naprawdę długo, gdy dochodzi do orzekania o winie.

Jeśli chciałeś zapytać, czy prawomocny wyrok rozwodowy to jedyna sytuacja gdy powstaje rozdzielność z mocy prawa: nie jest to jedyna taka sytuacja, są też inne takie sytuacje. Oczywiście jest to np. prawomocny wyrok w sprawie o separację, ale to też jeszcze nie wszystko. Takich sytuacji jest więcej. Do powstania rozdzielności majątkowej z mocy prawa dochodzi np. w sytuacji prawomocnego ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków.

A co jeśli nie możecie się w tej kwestii porozumieć?

Cóż, zazwyczaj jest tak, iż w sytuacji gdy nie możecie się porozumieć trzeba będzie napisać pozew i wnieść go do sądu. Nie inaczej będzie w tej sytuacji. Jest możliwe wniesienie pozwu o ustanowienie tej rozdzielności majątkowej przez sąd. O tym już pisałam, ale jeśli macie pytania w tej kwestii to wrócę do tematu.

W tym wpisie odpowiem na jedno z tzw. często zadawanych pytań. Czy jest możliwe wniesienie do sądu pozwu o ustanowienie rozdzielności majątkowej w sytuacji gdy wniesiony już został pozew o rozwód? Odpowiedź brzmi – tak, jest to możliwe. Sąd rozwodowy nie może w toku sprawy ustanowić rozdzielności majątkowej, ale jest możliwe wniesienie osobnego pozwu – do sądu rejonowego.

Czy są inne jeszcze możliwości niż „zwykła” rozdzielność majątkowa? Cóż, samo sformułowanie pytania w taki sposób chyba już sugeruje, że tak. Przepisy kro przewidują rozdzielność z wyrównaniem dorobków. W wielu sytuacjach może być to bardzo dobrym rozwiązaniem. O takim rozwiązaniu już pisałam- ale jeśli masz pytania, napisz komentarz.

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

Rozdzielność majątkowa a sprawa o rozwód

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

Rozdzielność majątkowa a sprawa o rozwód

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się