Close
  • Rozwód, separacja, alimenty

Czy można podzielić majątek jeszcze przed sprawą o rozwód?

Pisałam już kiedyś, iż zasadą jest że podział majątku następuje po rozwodzie. I w sumie najczęściej tak jest. Może jeszcze być tak, iż podział majątku następuje w sprawie o rozwód, co jednak zdarza się dość rzadko. Dziś odpowiem na pytanie, czy można podzielić majątek jeszcze przed sprawą o rozwód.

Może będzie to dla Ciebie zaskoczeniem, ale odpowiedź brzmi : tak!

Zauważ:

Nie o sam rozwód tu chodzi, a o rozdzielność majątkową.

Nie można dzielić majątku jeśli macie jeszcze ustrój wspólności ustawowej.

(a taki właśnie ustrój majątkowy jest najczęściej spotykany, występuje on w znacznej większości związków małżeńskich)

Czyli:

Najpierw rozdzielność majątkowa, potem podział majątku.

Umowę o rozdzielność majątkową można zawrzeć tylko w formie aktu notarialnego.

 

Podział majątku to zazwyczaj dość trudna sprawa.

Istotne jest określenie wartości poszczególnych składników, co dotyczy zwłaszcza nieruchomości, a i dość często pojawiają się problemy w postaci hipoteki obciążającej nieruchomość.

(o tym będzie osobny wpis)

 

Zastanów się przed podpisaniem aktu notarialnego, bo niestety zdarza się iż osoby, które się na „coś takiego” zdecydowały pod wpływem emocji, potem żałują i co więcej twierdzą, iż np. zostali wprowadzenie w błąd (do tego wątku i wad oświadczeń woli wrócę w odrębnym wpisie)

 ALE

Jeśli chcecie jak najszybciej rozpocząć nowe życie, a na sprawę rozwodową jak wiadomo trzeba trochę poczekać, to właśnie notarialnie ustanowiona rozdzielność i umowny podział majątku mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem.

I tak:

sama rozdzielność majątkowa nie oznacza jeszcze podziału majątku.

I jakby ktoś pytał:

może być tak, iż decydujecie się na umowę w przedmiocie rozdzielności majątkowej, następnie dokonujecie podziału zgromadzonego wcześniej wspólnego majątku i … dalej pozostajecie szczęśliwym małżeństwem.

 

Dla zainteresowanych – podstawa prawna:

 Art.  35.  k.r.o

W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

 

Widzisz? w treści przepisu jest napisane, iż majątku nie można dzielić w czasie trwania wspólności ustawowej, a nie w czasie trwania małżeństwa.

Tak więc można podzielić majątek jeszcze przed sprawą o rozwód.

Każda sytuacja jest inna.

Taka umowa będzie mieć zapewne spory wpływ na Twoje dalsze życie, więc przed jej podpisaniem sugerowałabym porozmawianie z prawnikiem.

 

Jeśli masz pytania, pamiętaj : zawsze możesz do mnie napisać.
katarzyna.skowronska@adwokatura.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *