Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Władza rodzicielska-zmiana rozstrzygnięcia

Inne z często zadawanych pytań, z jakim spotykam się w swojej praktyce to pytanie co do władzy rodzicielskiej:

czy rozstrzygnięcie co do władzy rodzicielskiej w wyroku rozwodowym może zostać później zmienione?

(jak już pisałam, w wyroku rozwodowym sąd musi obowiązkowo orzec co do władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi rozwodzących się małżonków).

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: tak, w odrębnym postępowaniu przed właściwym sądem rejonowym.

Zgodnie z treścią przepisu art.  106  kodeksu rodzinnego i opiekuńczego –   jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy może zmienić orzeczenie o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania zawarte w wyroku orzekającym rozwód, separację bądź unieważnienie małżeństwa, albo ustalającym pochodzenie dziecka.

Po rozwodzie często zmienia się sytuacja byłych małżonków. Np. jedno z nich (bądz oboje) wyjeżdżają do innych miast lub nawet poza granice kraju, byli małżonkowie wchodzą w nowe związku małżeńskie, często także mają miejsce różne nieprzewidziane, losowe sytuacje. 

Nie jest więc tak, iż rozstrzygnięcie co do władzy rodzicielskiej wskazane w wyroku rozwodowym wiąże raz na zawsze.

Sąd rozpatrując sprawę co do władzy rodzicielskiej powinien przede wszystkim kierować się dobrem dziecka.

Każda sprawa jest inna, dlatego tak ważne jest zebranie i przedstawienie sądowi dowodów przemawiających za zmianą takiego rozstrzygnięcia.

Jak wskazał Sąd Najwyższy : przesłankami zmiany orzeczenia o władzy rodzicielskiej zawartego w wyroku rozwodowym są dobro dziecka i zmiana okoliczności (art. 106 k.r. i o.). Rozwój, zwłaszcza umysłowy, małoletniego w okresie kilku lat od daty orzeczenia rozwodu i postęp w samodzielności potwierdza wystarczająco, że doszło do zmiany okoliczności, o której mowa w przepisie.(postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 26.08.1999r., sygn. akt III CKN 324/99)

Strona wnosząca do sądu taki wniosek (tj. o zmianę rozstrzygnięcia sądu „rozwodowego” w przedmiocie władzy rodzicielskiej) musi jednakże podawane przez siebie okoliczności udowodnić.

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

Władza rodzicielska-zmiana rozstrzygnięcia

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

Władza rodzicielska-zmiana rozstrzygnięcia

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

1 Comment

  1. Aneta
    6 maja 2015 @ 13:55

    Czy można prosić nieco konkretniej jeśli chodzi o życiowe przykłady uzasadniające dokonanie zmiany wł.rodz. orzeczonej uprzednio wyrokiem rozwodowym ?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się