Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez orzekania?

Sam już rozwód (w szczególności stawiennictwo na rozprawie w sądzie)  najczęściej powoduje silne emocje, jednak gdy w grę wchodzi orzekanie  o winie, emocje mogą być naprawdę bardzo silne…

Czasem jednak, aby uniknąć angażowania dalszej rodziny oraz wszystkich znajomych warto rozważyć wniesienie pozwu o rozwód bez orzekania o winie.

Żądając  orzeczenia rozwodu przez sąd, powód (a więc ten kto wnosi pozew) powinien wskazać w pozwie, czy chce aby sąd orzekł o winie w rozkładzie pożycia, czy też nie.

Należy jednakże pamiętać, że podstawową konsekwencją prawną orzeczenia rozwodu z winy jednego z małżonków lub też rozwodu bez orzekania o winie jest różnica w kwestii możliwości dochodzenia w przyszłości alimentów od drugiego  małżonka.

Zgodnie z art. 60 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego : małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.

Postępowanie o rozwód z orzekaniem o winie trwa jednak niestety zdecydowanie dłużej niż sprawa o rozwód bez orzekania o winie (czasem nawet kilka lat). W szczególności konieczność słuchania świadków i przeprowadzenia innych dowodów zawnioskowanych przez strony (także opinii RODK, jeśli kwestią sporną między małżonkami pozostaje władza rodzicielska i  kontakty z dziećmi) znacząco wydłuża czas trwania sprawy o rozwód.

Niezależnie od alimentów, koszty emocjonalne postępowania w sprawie o rozwód z orzekaniem o winie mogą być bardzo wysokie- w szczególności dla dzieci, niezależnie od tego, czy mają one lat kilka czy też dwadzieścia kilka.

I to także trzeba mieć na względzie formułując pozew.

A czy raz określone  w pozwie o rozwód stanowisko co do winy można zmienić? O tym napiszę wkrótce.

Orzeczenie o winie nie ma jednak (co do zasady)  wpływu na powierzenie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi stron.

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

kasia-skowronska-o-mnie

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

O-mnie2

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

3 komentarze

  1. Moja wina, moja wina, moja…
    26.08.2013 @ 12:13

    […] Sąd orzekając o rozwodzie, orzeka także, który z małżonków ponosi winę za  rozpad małżeństwa. […]

    Reply

  2. basia
    16.10.2014 @ 09:01

    Witam,,,żona mojego partnera jest w Stanach,nie widzieli się już od 10l.Moje pytanie brzmi,,Dlaczego sąd nie może ustalic nawet sprawy rozwodowej,tylko wysyła ciągle korespondencję do jego zony ona nie odbiera.Zaznaczam ,że partner ma już 64l i dwoje dorosłych dzieci.

    Reply

    • Katarzyna Skowrońska
      16.10.2014 @ 14:47

      Trudno odpowiedzieć konkretnie na to pytanie na blogu. Czy w pozwie został wskazany adres w Polsce czy w USA?
      Może ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu będzie tu dobrym rozwiązaniem?

      Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się