Inne z często zadawanych pytań, z jakim spotykam się w swojej praktyce to pytanie co do władzy rodzicielskiej:
czy rozstrzygnięcie co do władzy rodzicielskiej w wyroku rozwodowym może zostać później zmienione?
(jak już pisałam, w wyroku rozwodowym sąd musi obowiązkowo orzec co do władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi rozwodzących się małżonków).
Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: tak, w odrębnym postępowaniu przed właściwym sądem rejonowym.
Zgodnie z treścią przepisu art. 106 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy może zmienić orzeczenie o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania zawarte w wyroku orzekającym rozwód, separację bądź unieważnienie małżeństwa, albo ustalającym pochodzenie dziecka.
Po rozwodzie często zmienia się sytuacja byłych małżonków. Np. jedno z nich (bądz oboje) wyjeżdżają do innych miast lub nawet poza granice kraju, byli małżonkowie wchodzą w nowe związku małżeńskie, często także mają miejsce różne nieprzewidziane, losowe sytuacje.
Nie jest więc tak, iż rozstrzygnięcie co do władzy rodzicielskiej wskazane w wyroku rozwodowym wiąże raz na zawsze.
Sąd rozpatrując sprawę co do władzy rodzicielskiej powinien przede wszystkim kierować się dobrem dziecka.
Każda sprawa jest inna, dlatego tak ważne jest zebranie i przedstawienie sądowi dowodów przemawiających za zmianą takiego rozstrzygnięcia.
Jak wskazał Sąd Najwyższy : przesłankami zmiany orzeczenia o władzy rodzicielskiej zawartego w wyroku rozwodowym są dobro dziecka i zmiana okoliczności (art. 106 k.r. i o.). Rozwój, zwłaszcza umysłowy, małoletniego w okresie kilku lat od daty orzeczenia rozwodu i postęp w samodzielności potwierdza wystarczająco, że doszło do zmiany okoliczności, o której mowa w przepisie.(postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 26.08.1999r., sygn. akt III CKN 324/99)
Strona wnosząca do sądu taki wniosek (tj. o zmianę rozstrzygnięcia sądu „rozwodowego” w przedmiocie władzy rodzicielskiej) musi jednakże podawane przez siebie okoliczności udowodnić.
Aneta
06.05.2015 @ 13:55
Czy można prosić nieco konkretniej jeśli chodzi o życiowe przykłady uzasadniające dokonanie zmiany wł.rodz. orzeczonej uprzednio wyrokiem rozwodowym ?