Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Walka o wyłączną winę – czy to ma sens?

Rozwód może być orzeczony bez orzekania o winie – jeśli obie strony chcą takiego rozwiązania. Jeśli choć jedno z małżonków wnosi o orzeczenie rozwodu „z winy” sąd będzie przeprowadzał postępowanie dowodowe i w konsekwencji o tej winie orzeknie.

Często jednak słyszę pytanie czy ma sens walka o rozwód z wyłącznej winy drugiego ze współmałżonków?

Cóż. To bardzo indywidualna decyzja. I często naprawdę niełatwa.

Przede wszystkim najpierw trzeba przemyśleć na spokojnie (choć czasem to bardzo trudne) co w danej, konkretnej sytuacji rozwód „z winy” mi daje?

Czy warto angażować rodzinę/znajomych/sąsiadów w tak bardzo prywatne sprawy?

Rozwody z orzekaniem o winie mają to do siebie, iż trwają dość długo… Tak. czasem nawet i 2-3 lata.

A w  czasie trwania sprawy o rozwód strony przecież formalnie pozostają małżeństwem- ze wszystkimi tego konsekwencjami. Dopóki nie ma więc prawomocnego rozwodu żadna ze stron nie może zawrzeć nowego małżeństwa… no i – o ile strony nie zawarły wcześniej umowy w przedmiocie rozdzielności majątkowej – nie można wszcząć postępowania o podział majątku.

Orzeczenie przez sąd rozwodu z winy jednej strony nie ma przełożenia na  „równość” lub tez „nierówność” udziałów we wspólnym majątku. Podział majątku co do zasady następuje w odrębnym postępowaniu przed sądem rejonowym. 

Także żaden przepis nie stanowi, aby „niewinny” małżonek automatycznie dostawał władzę rodzicielską nad wspólnymi dziećmi.

Jaka jest więc najważniejsza z prawnych konsekwencji orzeczenia przez sąd rozwodu z winy jednej ze stron?

Alimenty. A konkretnie możliwość domagania się alimentów przez jednego małżonka od drugiego ze współmałżonków . Tu wina ma już duże znaczenie. Ale o tym już pisałam tu.

A i jeszcze jedno. Aby domagać się rozwodu z winy drugiego małżonka trzeba jeszcze przedstawić sądowi dowody na tę winę …

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

Walka o wyłączną winę – czy to ma sens?

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

Walka o wyłączną winę – czy to ma sens?

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się