Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Wina a dożywotnie alimenty dla „niewinnego małżonka”

Pisałam już  o konsekwencjach orzeczenia o winie w wyroku rozwodowym. W relacjach między (byłymi) małżonkami to przede wszystkim różnica w możliwości dochodzenia alimentów .

Mimo, iż przepis kodeksu rodzinnego wydaje się być sformułowany dość jasno, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w przypadku orzeczenia rozwodu „z winy” konsekwencją może być nawet dożywotnie alimentowanie małżonka niewinnego przez tego, z którego winy rozpadło się małżeństwo. Sytuacja taka nie jest tylko teoretyczna. Zdarza się w praktyce, iż małżonek niewinny występuje o alimenty od „winnego”  nawet kilka lat po orzeczeniu rozwodu…

Oczywiście samo „wystąpienie o alimenty” nie jest jeszcze równoznaczne z ich zasądzeniem przez sąd (sąd przeprowadza przecież postępowanie dowodowe  – a wiec np. przesłuchuje świadków, analizuje dokumenty,  bada czy spełnione są przesłanki do zasądzenia alimentów).

Muszę też tu wspomnieć, iż nawet fakt, że „winny” małżonek zawrze kolejne małżeństwo nie zwolni go automatycznie od obowiązku alimentacyjnego względem poprzedniego małżonka.(zawarcie kolejnego małżeństwa przez małżonka „winnego” oraz pojawienie się w nowym związku dzieci może jednak mieć wpływ na wysokość tych alimentów)

W kwestii zgodności art. 60 §3 k.r.o, o którym tu mowa, z Konstytucją wypowiadał się niedawno Trybunał Konstytucyjny. Trybunał uznał jednak, że nie ma sprzeczności między tym przepisem a normami konstytucyjnymi. Czy jednak takie rozwiązanie przyjęte w przepisach prawa rodzinnego jest sprawiedliwe?

Analizując to w tej kategorii trzeba pewnie rozważać, np. ile lat trwało małżeństwo, (pewnie łatwiej uznać zasadność „dożywotniej” alimentacji gdy małżeństwo trwało np. 25 czy 30 lat, a mąż zostawił żonę, która poświęciła karierę, aby wychowywać dzieci) czy małżonek „niewinny” jest w ogóle zdolny do jakiejkolwiek pracy oraz wiele innych okoliczności. W każdym przypadku decyduje sąd w oparciu o konkretne okoliczności. Inaczej pewnie będzie wyglądać ocena, gdy małżeństwo rozpadło się po kilku latach, a byli małżonkowie są młodzi i zdolni do pracy.

Ale  ocena tego przepisu i rozstrzygnięcia Trybunału to już kwestia do dyskusji…

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

Wina a dożywotnie alimenty dla „niewinnego małżonka”

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

Wina a dożywotnie alimenty dla „niewinnego małżonka”

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

1 Comment

  1. Walka o wyłączną winę – czy to ma sens? | Prawo rodzinne w praktyce - rozwód, separacja, alimenty
    20 lipca 2013 @ 22:31

    […] Alimenty. A konkretnie możliwość domagania się alimentów przez jednego małżonka od drugiego ze współmałżonków . Tu wina ma już duże znaczenie. Ale o tym już pisałam tu. […]

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się