Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Uzasadnienie pozwu o rozwód – co w nim napisać i dlaczego jest ważne

Aby sąd orzekł o rozwodzie, musi zostać wniesiony pozew. Ważną częścią pozwu jest jego uzasadnienie. Warto zadbać, aby było spójne, konkretne, pozbawione nadmiernych emocji i pozostawało w zgodności z wnioskami pozwu.

Uzasadnienie musi być oczywiście dostosowane do sytuacji – czyli przede wszystkim tego, czego się w tym pozwie domagasz. Nie ma jednego dobrego wzoru uzasadnienia – musi ono uwzględniać twoją konkretną sytuację.

Tak więc jeśli:

Składasz pozew o rozwód bez orzekania o winie?

Uzasadnienie może być krótkie. W takiej sytuacji nie musisz bardzo szczegółowo opisywać historii waszego małżeństwa. Oczywiście nie wystarczy samo napisanie, że pożycie przestało się układać. Trzeba przekonać sąd, iż doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia. Ale w takiej sytuacji naprawdę można pominąć opis wszystkich kłótni i nieporozumień. Przecież Twoim/ Waszym celem jest zakończenie sprawy na pierwszej rozprawie, prawda?

Chcesz orzeczenia o winie małżonka?

Cóż, w takiej sytuacji trzeba się do tego uzasadnienia bardziej przyłożyć. Tu już trzeba dokładniej napisać, co się stało, na czym wina małżonka ma polegać, opisać historię wspólnego pożycia no i oczywiście: nie można zapomnieć o dowodach na potwierdzenie swoich słów. Ale znowu: jeśli miały miejsce sytuacje uzasadniające winę małżonka na pewno są po twojej stronie silne emocje. I to jest całkiem zrozumiałe. Tylko pisząc pozew i jego uzasadnienie pamiętaj: emocje najczęściej nie są dobrym doradcą.

Macie wspólne małoletnie dzieci?

Pisałam już wiele razy, iż w sprawach o rozwód sąd orzeka także o kwestiach dotyczących wspólnych małoletnich dzieci rozwodzących się małżonków.

W takiej sytuacji opisz dokładnie waszą sytuację i sytuację dziecka. Jeśli wnosisz o to, aby sąd powierzył Tobie władzę rodzicielską, a ograniczył ją mężowi (żonie) – napisz co uzasadnia taki wniosek. Tym bardziej, jeśli chcesz aby sąd pozbawił władzy rodzicielskiej – napisz w uzasadnieniu co miałoby takie rozstrzygnięcie uzasadnić. A może w pozwie wnosisz o orzeczenie opieki naprzemiennej (tak, jeszcze nie jest wprost uregulowana w kodeksie, ale w przypadku zgodnego stanowiska rodziców jest to możliwe do uzyskania) – napisz, że jesteś gotowa współpracować z ojcem dziecka we wszystkich aspektach dotyczących jego wychowania.

Domagasz się alimentów na dziecko?

Opisz dokładnie jak przedstawiają się koszty utrzymania dziecka. Napisz ile płacisz za leczenie dziecka, edukację, dodatkowe zajęcia, napisz ile kosztują wakacje. Napisz też, ile wydajesz miesięcznie na ubrania i inne uzasadnione potrzeby dziecka.

W każdej sytuacji natomiast pamiętaj:

Uzasadnienie piszesz do/ dla sądu. Sąd nie zna Waszej sytuacji. Dlatego pisz jasno, konkretnie, spróbuj powstrzymać się od nadmiernych emocji.

I jeszcze coś: Uzasadnienie musi pozostawać w związku z wnioskiem pozwu. Jeśli wnosisz o rozwód bez orzekania o winie: niech z tego uzasadnienia faktycznie wynika, że chcesz rozwodu bez orzekania o winie. Opisywanie w takiej sytuacji wszystkich przewinień małżonka nie będzie dobrym pomysłem.

Wierz mi – jeśli w takiej sytuacji uzasadnienie będzie rozbudowane ponad potrzebę, będzie zawierać opisy przewinień małżonka i szczegółowo opisaną historię całego małżeństwa – może zdarzyć się tak, iż małżonek po przeczytaniu takiego uzasadnienia nie zgodzi się na rozwód bez orzekania o winie i będzie domagać się rozwodu… z Twojej winy. Dobrze napisane uzasadnienie jest istotne. Nie chodzi o to, aby było bardzo długie. Chodzi o to, aby było spójne, przekonujące dla osoby, która będzie czytać pozew i aby korespondowało z wnioskami pozwu.

Tak, oprócz prawidłowo sformułowania żądania pozwu i dobrze napisanego uzasadnienia są jeszcze inne wymogi formalne pozwu. Trzeba np. pamiętać o opłacie od pozwu, wymieniu i dołączeniu załączników (w tym odpisów aktu stanu cywilnego i dowodów), dołączeniu odpisu pozwu, aby sąd doręczył go drugiej stronie. To ważne kwestie – pozew złożony bez braków formalnych spowoduje, iż sąd szybciej podejmie procedowanie.

O wielu tych kwestiach już pisałam, ale niedługo wrócę do tematu.

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

Uzasadnienie pozwu o rozwód – co w nim napisać i dlaczego jest ważne

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

Uzasadnienie pozwu o rozwód – co w nim napisać i dlaczego jest ważne

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się