Wspominałam już kiedyś, iż sprawy o rozwód mogą trwać długo? A gdy małżonkowie domagają się orzekania o winie drugiej strony to nawet dłużej niż długo? (na marginesie : nawet gdy małżonkowie chcą się zgodnie rozwieść, to w niektórych sądach na termin rozprawy trzeba czekać ponad pół roku)
Zasadą jest, iż z datą zawarcia małżeństwa powstaje wspólność ustawowa. I (zdecydowana) większość małżeństw przy takim ustroju majątkowym pozostaje. Oczywiście – można w kancelarii notarialnej podpisać umowę o rozdzielności majątkowej.
Ale… po ślubie mało kto o tym myśli, a gdy sprawa rozwodowa jest już w toku, szansa na porozumienie w kwestii ustroju majątkowego dramatycznie spada.
Przed ślubem myśli o tym jeszcze mniej osób.
A umowę o rozdzielność majątkową można także zawrzeć właśnie przed ślubem.
Tymczasem wiesz już, że małżeństwa nie da się uratować, może nawet od dawna nie mieszkacie razem i od pewnego czasu jesteś już w nowym związku?
Życie pisze różne scenariusze. Czasem ludzie rozwodzą się dopiero po kilku latach faktycznej separacji czyli zupełnie osobnego życia.
I zdarza się tak, iż to jeden z małżonków otrzymuje znacznie wyższe wynagrodzenie za pracę niż drugi i postanawia – całkiem zresztą rozsądnie-przeznaczyć wolne środki na zakup mieszkania.
Wiadomo – różne są sytuacje.
Ale jeśli zapytasz prawnika czy możesz kupić sobie (dla swojej nowej rodziny) mieszkanie jeszcze przed rozwodem, to bądź przygotowany, iż prawnik będzie dopytywał o źródła finansowania tego zakupu.
Na marginesie : a może pozostajesz formalnie w związku małżeńskim, rozwód trwa długo, a Ty od dawna jesteś w nowym związku i chcecie oboje (Ty i nowy partner czy nowa partnerka) kupić wasze pierwsze wspólne lokum nie czekając na jakiś rozwód? No to się dwa razy zastanów.
Odpowiedź, jaką usłyszysz od prawnika, może brzmieć: “to zależy”.
Zależy z jakich środków ma być dokonany ten zakup.
Jeśli dostałeś darowiznę od rodziców, albo odziedziczyłeś dolary po wujku z Ameryki to Twoja sytuacja jest korzystniejsza niż wtedy, gdybyś zamierzał mieszkanie to sfinansować z pieniędzy pochodzących z otrzymanego wynagrodzenia za pracę.
Pamiętaj tylko: przed sądem swoje twierdzenia trzeba udowadniać.
Wykażesz, że faktycznie była to np. darowizna?
Bo przecież pamiętałeś o zgłoszeniu darowizny czy nabycia spadku w US, prawda?
Wiadomo – różne są sytuacje
ale pamiętaj:
- podczas trwania sprawy o rozwód formalnie jesteście jeszcze małżeństwem – aż do czasu gdy wyrok w sprawie o rozwód będzie prawomocny
- jeśli nie zawieraliście umowy w przedmiocie rozdzielności majątkowej – to macie w małżeństwie ustrój wspólności ustawowej
- wynagrodzenie za pracę to co do zasady majątek wspólny
- oprócz majątku wspólnego są też majątki osobiste małżonków
- pieniądze/przedmioty otrzymane na podstawie umowy darowizny czy też odziedziczone w spadku – to co do zasady majątek osobisty
Chcesz kupić mieszkanie pozostając jeszcze w związku małżeńskim, choćby tylko formalnie – nawet w sytuacji gdy żyjecie osobno od kilku lat?
Lepiej zapytaj prawnika czy to naprawdę dobry pomysł.
A jak zapytasz, to…
Prawdopodobnie usłyszysz, że to jest po prostu zły pomysł.
Bo to wcale nie jest dobry pomysł.
Niestety możesz się mocno zdziwić/ rozczarować gdy później przyjdzie do sprawy o podział wspólnego majątku.