Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Sprawa o rozwód się przeciąga, a ja chcę kupić nieruchomość

Wspominałam już kiedyś, iż sprawy o rozwód mogą trwać długo? A gdy małżonkowie domagają się orzekania o winie drugiej strony to nawet dłużej niż długo? (na marginesie : nawet gdy małżonkowie chcą się zgodnie rozwieść, to w niektórych sądach na termin rozprawy trzeba czekać ponad pół roku)

Zasadą jest, iż z datą zawarcia małżeństwa powstaje wspólność ustawowa. I (zdecydowana) większość małżeństw przy takim ustroju majątkowym pozostaje. Oczywiście – można w kancelarii notarialnej podpisać umowę o rozdzielności majątkowej.

Ale… po ślubie mało kto o tym myśli, a gdy sprawa rozwodowa jest już w toku, szansa na porozumienie w kwestii ustroju majątkowego dramatycznie spada.

 

Przed ślubem myśli o tym jeszcze mniej osób.

A umowę o rozdzielność majątkową można także zawrzeć właśnie przed ślubem.

 

Tymczasem wiesz już, że małżeństwa nie da się uratować, może nawet od dawna nie mieszkacie razem i od pewnego czasu jesteś już w nowym związku?

Życie pisze różne scenariusze. Czasem ludzie rozwodzą się dopiero po kilku latach faktycznej separacji czyli zupełnie osobnego życia.

I zdarza się tak, iż to jeden z małżonków otrzymuje znacznie wyższe wynagrodzenie za pracę niż drugi i postanawia – całkiem zresztą rozsądnie-przeznaczyć wolne środki na zakup mieszkania.

 

Wiadomo – różne są sytuacje.

Ale jeśli zapytasz prawnika czy możesz kupić sobie (dla swojej nowej rodziny) mieszkanie jeszcze przed rozwodem, to bądź przygotowany, iż prawnik będzie dopytywał o źródła finansowania tego zakupu.

Na marginesie : a  może pozostajesz formalnie w związku małżeńskim, rozwód trwa długo, a Ty od dawna jesteś w nowym związku i chcecie oboje (Ty i nowy partner czy nowa partnerka) kupić wasze pierwsze wspólne lokum nie czekając na jakiś rozwód? No to się dwa razy zastanów.

Odpowiedź, jaką usłyszysz od prawnika, może brzmieć: “to zależy”.

Zależy z jakich środków ma być dokonany ten zakup.

Jeśli dostałeś darowiznę od rodziców, albo odziedziczyłeś dolary po wujku z Ameryki to Twoja sytuacja jest korzystniejsza niż wtedy, gdybyś zamierzał mieszkanie to sfinansować z pieniędzy pochodzących z otrzymanego wynagrodzenia za pracę.

Pamiętaj tylko: przed sądem swoje twierdzenia trzeba udowadniać.

Wykażesz, że faktycznie była to np. darowizna?

Bo przecież pamiętałeś o zgłoszeniu darowizny czy nabycia spadku w US, prawda?

 

Wiadomo – różne są sytuacje

 ale pamiętaj:

  • podczas trwania sprawy o rozwód formalnie jesteście jeszcze małżeństwem – aż do czasu gdy wyrok w sprawie o rozwód będzie prawomocny
  • jeśli nie zawieraliście umowy w przedmiocie rozdzielności majątkowej – to macie w małżeństwie ustrój wspólności ustawowej
  • wynagrodzenie za pracę to co do zasady majątek wspólny
  • oprócz majątku wspólnego są też majątki osobiste małżonków
  • pieniądze/przedmioty otrzymane na podstawie umowy darowizny czy też odziedziczone w spadku – to co do zasady majątek osobisty

 

Chcesz kupić mieszkanie pozostając jeszcze w związku małżeńskim, choćby tylko formalnie – nawet w sytuacji gdy żyjecie osobno od kilku lat?

Lepiej zapytaj prawnika czy to naprawdę dobry pomysł.

A jak zapytasz, to…

Prawdopodobnie usłyszysz, że to jest po prostu zły pomysł.

Bo to wcale nie jest dobry pomysł.

Niestety możesz się mocno zdziwić/ rozczarować gdy później przyjdzie do sprawy o podział wspólnego majątku.

 

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

Sprawa o rozwód się przeciąga, a ja chcę kupić nieruchomość

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

Sprawa o rozwód się przeciąga, a ja chcę kupić nieruchomość

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się