Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Rozwód. Adwokat z urzędu.

Co prawda w sprawie o rozwód możesz występować sam, bez adwokata, ale w przypadkach bardziej skomplikowanych, gdy w grę wchodzi rozwód z orzekaniem o winie oraz rozstrzyganiem w kwestii władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi warto rozważyć powierzenie sprawy profesjonalnemu pełnomocnikowi.

Powierzenie sprawy adwokatowi wiąże się z koniecznością ponoszenia kosztów, ale przepisy dają możliwość – także w sprawach o rozwód (oraz innych sprawach z zakresu prawa rodzinnego, które to sprawy rozpatrywane są już przez sąd rejonowy – a więc np. w sprawie o ustalenie kontaktów z małoletnim dzieckiem)  złożenia wniosku o ustanowienie adwokata z urzędu. Pamiętaj – sąd raczej sam tego adwokata Ci nie przyzna – musisz o to wnosić. Oczywiście wniosek taki trzeba uzasadnić. A uzasadniając wniosek dokładnie opisać swoją sytuację materialną. I rzecz jasna dołączyć dowody potwierdzające to co we wniosku napisałeś.

Samo uzasadnienie wniosku to także jeszcze nie wszystko. Wraz z wnioskiem należy przedłożyć sądowi wypełniony i podpisany formularz, którego oficjalna nazwa to:  ”oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania”. Brzmi skomplikowanie, ale samo jego wypełnienie jest na szczęście dość proste.  Formularz ten musi być wypełniony zgodnie z prawdą. Podanie niezgodnych z prawdą informacji może narazić Cię na odpowiedzialność. Pamiętaj też, iż sąd może zarządzić stosowne dochodzenie, jeśli na podstawie okoliczności sprawy lub oświadczeń strony przeciwnej powziął wątpliwość co do rzeczywistego stanu majątkowego strony domagającej się ustanowienia adwokata. Ponadto – zgodnie z przepisem – sąd cofnie ustanowienie adwokata z urzędu, jeżeli okaże się że okoliczności, na których podstawie adwokat został przyznany, nie istniały lub przestały istnieć.

Sąd uwzględni wniosek o ustanowienie adwokata z urzędu, jeśli udział pełnomocnika uzna za potrzebny.

Formularz, który trzeba wypełnić i przedłożyć sądowi, znajdziesz m.in. tu:

http://bip.ms.gov.pl/pl/formularze/formularze-pism-procesowych-w-postepowaniu-cywilnym/

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

Rozwód. Adwokat z urzędu.

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

Rozwód. Adwokat z urzędu.

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

5 komentarzy

 1. ANNA ŁACINNIK
  17 marca 2015 @ 13:36

  DZIEŃ DOBRY mam pytanie czy prowadzi Pani sprawy rozwodowe poza Wrocławiem ?I

  Reply

  • Katarzyna Skowrońska
   14 kwietnia 2015 @ 11:57

   Jeśli jest taka potrzeba, mogę podjąć się prowadzenia sprawy także poza Wrocławiem.
   Współpracuję także z adwokatami w innych miastach.

   Reply

 2. Justyna Kuczyńska
  8 listopada 2015 @ 21:26

  Bym mogła prosić o przesłanie mi wzorów na wniosek przyznanie mi pełnomocnika z urzędu

  Reply

 3. Iwona Cetnarska
  8 lipca 2018 @ 23:56

  Proszę o pomoc w napisaniu pozwu o rozwód

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się