Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Dobro dziecka a rozwód

Jak już pewnie wiesz sąd może „nie dać rozwodu” jeśli rozwód ten pozostawałby w sprzeczności  z dobrem małoletniego dziecka rozwodzących się stron. I czasami tak się nawet naprawdę zdarza.

Tylko co konkretnie ustawodawca miał na myśli mówiąc „dobro dziecka”?

Oczywiście, pewnie się zgodzisz ze mną, iż  zawsze najlepiej jest dla dziecka, jak może wychowywać się w pełnej, kochającej się rodzinie.  Ale to niestety, nie zawsze jest możliwe. 

Pojęcie „dobro dziecka” każdy rozumie inaczej. A już w szczególności czym innym jest dobro dziecka dla każdego z rozwodzących się rodziców.

Żaden przepis nie precyzuje pojęcia „dobro dziecka”. Częściowo odpowiedzi dostarcza orzecznictwo Sądu Najwyższego i Sądów Apelacyjnych.

W każdej sprawie sąd, który sprawę rozpatruje, analizuje zebrany materiał dowodowy. Ważnym dowodem (choć oczywiście nie jedynym) jest tu opinia RODK czyli Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno- Konsultacyjnego.

Każda sytuacja jest jednak inna. Czasami rozwodzący się rodzice są tak skonfliktowani, iż normalne życie rodzinne jest już niemożliwe. A wtedy dziecko (narażone na nieustanne uczestniczenie w awanturach między rodzicami) cierpi jeszcze bardziej, niż gdyby miało mieszkać tylko z jednym z rodziców. Zdarza się też, iż rodzice już od dawna nie mieszkają razem. Wtedy dziecko w mniejszym stopniu odczuwa skutki rozwodu.

Pewne sytuacje są  przy ocenie dobra dziecka bardziej oczywiste – np. gdy ze strony jednego z rodziców dochodzi do przemocy wobec dziecka, a po rozwodzie dziecko już z tym rodzicem mieszkać nie będzie. Wtedy zapewne w ocenie sądu dobro dziecka nie będzie zagrożone poprzez rozwód rodziców.

Ale w większości sytuacji sprawa  prosta nie jest.

Rozwód rodziców niestety zawsze ma jakiś wpływ na dziecko – nawet jak jest ono już pełnoletnie…

Dziecko co prawda świadkiem być nie może, ale nie oznacza to, iż zupełnie nie ma nic do powiedzenia.

W pewnych sytuacjach przepisy dają możliwość tzw. wysłuchania dziecka. Wysłuchanie takie odbywa się poza salą sądową. Wysłuchaniu dziecka w sprawie, która go dotyczy, a więc np. w sprawie o ustalenie sposobu kontaktowania się z rodzicem, z którym dziecko nie mieszka poświęcony będzie wkrótce osobny wpis.

Z rozwodem rodziców wiąże się bardzo często pogorszenie sytuacji ekonomicznej dziecka.

Jednak samo ewentualne pogorszenie się  sytuacji materialnej po rozwodzie nie przesądza jeszcze o tym, iż rozwód będzie stał w sprzeczności z dobrem dziecka. (będzie także o tym jeszcze w jednym z najbliższych wpisów)

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

Dobro dziecka a rozwód

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

Dobro dziecka a rozwód

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się