Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Podział majątku – jak szczegółowo musimy go zrobić?

Dalszym etapem zakończenia wspólnego życia po rozwodzie jest podział wspólnego majątku.

I całkiem często jest on bardziej burzliwy niż sam rozwód. Taka sytuacja często ma miejsce gdy małżonkowie nie doszli do porozumienia i sprawa trafiła do sądu.

Wśród wielu zadawanych mi pytań dotyczących podziału majątku często pojawia się pytanie o to, jak szczegółowy powinien być ten podział – i czy na pewno trzeba dzielić absolutnie wszystko? Czy taki akt notarialny albo wniosek składany w sądzie musi obejmować absolutnie każdy składnik wspólnego majątku? Czy naprawdę trzeba wskazywać wszystkie meble, sprzęty rtv i inne ruchomości? Cóż, byłoby to bardzo kłopotliwe, gdyż przez lata wspólnego życia tych ruchomości zbiera się zazwyczaj całkiem sporo. Tak jest, nawet gdy ktoś nie za bardzo chce się przyznać;) Są – jeśli nie w szafach – to pochowane w piwnicach czy garażach. Nie ma na szczęście przepisu, który określałby stopień szczegółowości takiego wniosku. Tu jest dużo swobody dla stron postępowania. Może wystarczy wskazać najważniejsze i najbardziej znaczące ekonomicznie składniki wspólnego majątku? Takie jak np. mieszkanie, samochód i pieniądze na rachunkach bankowych?

Może chcesz zapytać, czy zdarzały mi się sprawy w których byli małżonkowie chcieli jednak nieco bardziej dokładnie podzielić ten majątek i w treści wniosku wyszczególniali meble znajdujące się w całym mieszkaniu? Tak, zdarzały się takie sprawy. I co więcej – jest możliwe, iż w razie dużego stopnia skonfliktowania i różnicy zdań co do wartości tych rzeczy będzie wyceniał je powołany przez sąd biegły.

Czy opinia wiąże się z kosztami, które mogą być znaczące w porównaniu do wartości tych rzeczy?

Tak, ale jeśli małżonkowie uważają, że ma to sens: da się to zrobić.

 

Może jeszcze chciałbyś wiedzieć:

Czy musimy dzielić cały majątek? Czy możemy zostawić “coś wspólnego”?

Jeśli chodzi o podział sądowy, to dzielenie całego majątku jest zasadą; natomiast przy podziale umownym jest dużo więcej swobody. Nie każdy wie, iż możliwy jest częściowy podział majątku. Czasami zostawienie “czegoś wspólnego” może mieć sens, np. gdy małżonkowie prowadzili wspólną firmę. Może też być tak, iż małżonkowie mają kilka mieszkań, ale np. jedno z nich chcą pozostawić wspólne. Takie sytuacje się zdarzają i nie jest to nic dziwnego.

 

Czy jest określony czas na przeprowadzenie podziału majątku?

Nie, żaden przepis nie przewiduje terminu na przeprowadzenie podziału majątku. Ale jak to w życiu bywa – nie warto odwlekać na jutro tego, co można zrobić dzisiaj. Pomyśl np. co byłoby gdyby były małżonek zmarł i tym samym powstała konieczność rozliczeń z jego spadkobiercami (a nie masz wpływu na to, kto będzie dziedziczył po byłym mężu czy byłej żonie)

 

Co gdy nie podzieliliśmy całego majątku?

Jeśli będziecie chcieli – lub też zajdzie taka potrzeba – można zrobić uzupełniający podział majątku.

 

I jeszcze tak na koniec: czy wiesz, że w sprawie o podział majątku – gdy trafi już ona do sądu można zawrzeć ugodę? Tak, najczęściej to jest bardzo dobre rozwiązanie.

 

Masz swoje zdanie na ten temat? Daj znać w komentarzach.

Potrzebujesz mojej pomocy? Napisz do mnie wiadomość.

 

<a href=”https://pl.freepik.com/>Obraz autorstwa freepik</a>

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

kasia-skowronska-o-mnie

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

O-mnie2

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się