Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Paszport dla dziecka.

Zaczynają się wakacje. Dla większości dzieci (a i dorosłych także) wyczekiwane od wielu miesięcy. Morze, plaża, zachody słońca… Ale czasem na drodze do wakacyjnego szczęścia mogą pojawić się problemy.

A jeden z nich to brak paszportu dziecka. Dziecko niestety samo sobie takiego dokumentu nie wyrobi.

Aby dziecko otrzymało paszport, potrzebna jest zgoda obojga rodziców. (zakładamy, iż ani matka, ani ojciec dziecka nie zostali pozbawieni przez sąd władzy rodzicielskiej)

Czasami niestety rodzice są tak skonfliktowani, iż zgodne wyrobienie dziecku paszportu nie jest możliwe. Zdarza się tak np. w sytuacji gdy rodzice są w trakcie sprawy o rozwód, gdy pozostają w tzw. separacji faktycznej i nie mają ze sobą kontaktu, bywa niestety i tak iż ojciec albo matka próbuje “odegrać się” na współmałżonku nie zważając na interesy i dobro dziecka. To smutne historie, choć niestety czasem się zdarzają.

Nawet jeśli tak się jednak stanie, nie oznacza to, iż nic nie można zrobić.

W takiej sytuacji rodzic, który chce dziecku paszport ten wyrobić, może wystąpić do właściwego sądu rejonowego, aby to sąd taką zgodę na wyrobienie dziecku paszportu wydał.

I jeśli wniosek zostanie wniesiony, to sąd zajmie się taką sprawą.

Oczywiście we wniosku należy dokładnie opisać sytuację, wyjaśnić dlaczego drugi z rodziców nie chce, aby dziecko miało paszport oraz w razie potrzeby zawnioskować dowody, które przekonają sąd do naszych racji  (dowodem takim mogą być np. zeznania świadków)

Tyle że nic nie dzieje się od razu.

Zanim sąd wyznaczy rozprawę (czasem potrzebnych będzie nawet kilka rozpraw) minie trochę czasu. Jeszcze trochę czasu minie, zanim wydane przez sąd postanowienie się uprawomocni. To może potrwać nawet (ładnych) kilka miesięcy.

Warto więc pomyśleć o tym z pewnym wyprzedzeniem.

ALE pamiętaj: jeśli drugi z rodziców odmawia bez powodu “zgody na paszport” dla dziecka, nie oznacza to jeszcze, iż paszportu tego nie będzie.

“Założenie” takiej sprawy w sądzie nie wiąże się z dużym kosztem.

 Wymarzony urlop na piaszczystej hiszpańskiej czy greckiej plaży może więc okazać się całkiem realny pomimo nieracjonalnego, a nawet złośliwego działania drugiego z rodziców.

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

Paszport dla dziecka.

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

Paszport dla dziecka.

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się