Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Nowy partner w trakcie rozwodu

Bywa, że sprawy o rozwód trwają  bardzo długo. Zwłaszcza, jeśli choć jedno z małżonków chce orzekania o winie. Bardzo długo może tu oznaczać nawet 2-3 lata. To wcale nie są sytuacje wyjątkowe. I nierzadko zdarza  się, iż w czasie, gdy sprawa o rozwód toczy się w sądzie, jedno z małżonków (czasem nawet oboje) wiąże się z innym partnerem.

I tu pojawia się pytanie:  czy taki nowy związek może mi zaszkodzić? Czy może być to źle postrzegane przez sąd? Czy przez to może zapaść orzeczenie o mojej winie? W jednym ze swoich orzeczeń Sąd Najwyższy stwierdził, iż:  Związek jednego z małżonków z innym partnerem w czasie trwania małżeństwa, lecz po wystąpieniu zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między małżonkami, nie daje podstawy do przypisania temu małżonkowi winy za ten rozkład.(wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28.09.2000r., IV CKN 112/00)

Więc – w odniesieniu do pytania – czy ten nowy związek może mi zaszkodzić odpowiedź powinna brzmieć, iż raczej nie.

Ale w praktyce nie jest to już takie proste.

No bo jeśli choć jedna strona (czy już zwłaszcza wtedy, gdy obie strony chcą orzekania o winie) to oznacza istnienie silnego konfliktu między małżonkami. A to z kolei oznacza, iż przynajmniej jedno z rozwodzących się małżonków będzie chciało udowodnić, iż współmałżonek związał się z innym partnerem zanim jeszcze doszło do owego trwałego i zupełnego rozkładu pożycia. A co więcej – może próbować nawet udowadniać, iż to właśnie ten nowy partner stał się bezpośrednią przyczyną rozwodu.

I co w takiej sytuacji zrobi sąd? Otóż każda sytuacja jest inna.

Bardzo wiele zależy  od tego, jakie dowody przedstawią strony w trakcie postępowania. Wiążąc się z nowym partnerem w trakcie sprawy rozwodowej warto mieć to jednak na względzie.

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

Nowy partner w trakcie rozwodu

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

Nowy partner w trakcie rozwodu

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się