Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Mamy rozdzielność. Czy po rozwodzie zostanę z niczym?

W dacie ślubu między małżonkami powstaje ustrój wspólności majątkowej. Oczywiście nie zawsze tak musi być i małżonkowie mogą zdecydować inaczej. Jeśli tak zdecydują – mogą udać się do kancelarii notarialnej i podpisać tam dokument ustanawiający rozdzielność majątkową.

W wielu sytuacjach – np. gdy małżonek lub też oboje małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą rozdzielność majątkowa może okazać się dobrym pomysłem, chroniącym bezpieczeństwo finansowe rodziny.

Dobrze, ale co w sytuacji gdy tylko mąż pracuje, a żona tylko “siedzi w domu” i zajmuje się dziećmi?

Czy w takiej sytuacji żona może czuć się bezpiecznie w sytuacji gdy małżonkowie zdecydowali się na ustanowienie rozdzielności majątkowej?

Cóż, odpowiedź brzmi… to zależy. Wiem, nie jest to ulubiona odpowiedź i pewnie nie takiej oczekiwałaś.

 

Zanim przejdziemy do rozważań:

ustrój majątkowy nie jest “raz na zawsze” – można go zmienić w trakcie małżeństwa.

Poza tym: jest – i to już od dość dawna – coś takiego jak rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. I jest to dla niepracującej zarobkowo żony nieco bardziej bezpieczna opcja.

Nieco bardziej bezpieczna, nie jest to całkowite rozwiązanie problemu i gwarancja 100% bezpieczeństwa.

O rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków już pisałam i chętnie wrócę do tematu, jeśli tylko będą pytania w tym zakresie.

Oczywiście, zawsze jest konkretna sytuacja i konieczność odpowiedzi na wiele pytań, w tym to czy rozdzielność obowiązywała od początku małżeństwa, czyją własnością jest nieruchomość i wiele innych.

Wiadomo – nie ma rozwiązań, które zabezpieczą w 100% jeśli druga strona ma nieuczciwe zamiary. I to trzeba podkreślić, gdyż nawet przy wspólności ustawowej mąż (druga strona) może zachować się zwyczajnie nieuczciwie wobec żony (małżonka).

Tak, nawet przy rozdzielności majątkowej można zabezpieczyć finansowo żonę.

 

Tak, sytuacja gdy w małżeństwie (prawie) od samego początku jest rozdzielność majątkowa, a kobieta nie pracuje zarobkowo może okazać się bardzo niekorzystna dla kobiety jeśli dojdzie do rozwodu.

Powtarzam – może nie musi, małżonek może zachować się uczciwie – lub też nieuczciwie – niezależnie od ustroju majątkowego. Jeśli jednak małżonek nie ma uczciwych zamiarów: kobieta może zostać w trudnej sytuacji gdy okaże się, iż w ogóle nie ma wspólnego majątku. A jeśli od początku małżeństwa była rozdzielność, to majątku wspólnego raczej nie będzie.

 

Temat do przemyślenia. Temat do wspólnego przedyskutowania. Są rozwiązania prawne, które pozwolą na zapewnienie (możliwie dużego) bezpieczeństwa małżonkowi, który zrezygnował z pracy zawodowej aby zajmować się domem – czyli najczęściej jednak kobiecie.

Tylko…taka rozmowa powinna mieć miejsca na początku małżeństwa, a nie wtedy, gdy rozwód już “wisi w powietrzu”.

No i coś, co zawsze powtarzam: decyzja należy do Ciebie, tylko podejmij ją świadomie:)

 

 

<a href=”https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/>Obraz autorstwa freepik</a>

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

Mamy rozdzielność. Czy po rozwodzie zostanę z niczym?

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

Mamy rozdzielność. Czy po rozwodzie zostanę z niczym?

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się