Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Czy można się rozwieść w 15 minut?

Pewnie czytałeś wiele artykułów o szybkich rozwodach, o tym jak się szybko rozwieść i może szukałeś odpowiedzi na pytanie “jak się rozwieść możliwie szybko?”

Dlatego też zapewne trafiłeś na mój wpis. A jeśli chodzi o postawione w temacie pytanie:

To zależy… zależy jak rozumiemy określenie “rozwieść się w 15 minut”.

 

Może chciałeś zapytać o to, czy można napisać pozew o rozwód w 15 minut? Cóż, może można – jak się znajdzie wzór gdzieś w Internecie.

Jeśli o mnie chodzi – pisanie pozwów zajmuje zazwyczaj trochę więcej czasu niż ten kwadrans, ale… pewnie by się dało to zrobić w 15 minut.

Inną kwestią jest to, czy pozew napisany tak szybko będzie dobrym pozwem.

Chcesz orzekania o winie? Konkretne napisanie uzasadnienia pozwu wraz z właściwym sformułowaniem wniosków dowodowych ma znaczenie. Tylko tu taka mała uwaga: w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie o szybkim uzyskaniu rozwodu możesz zapomnieć.

Nawet jeśli nie chcesz orzekania o winie: jeśli pozew będzie zawierał tzw. błędy formalne: sąd będzie wzywał, aby te braki poprawić, a to zazwyczaj trwa długo.

Tzn. skierowanie pisma przez sąd, odebranie pisma przez Ciebie jako stronę, przygotowanie i wysłanie pisma do sądu – to może zająć całe tygodnie.

O co może chodzić sądowi? Brak uiszczenia opłaty, brak numeru pesel, brak odpisu pozwu, nieaktualny odpis zawarcia małżeństwa – to tylko przykłady.

Jak pewnie już wiesz, tylko sąd może orzec o rozwodzie. I w sprawach o rozwód sąd – zgodnie z przepisami procedury cywilnej powinien wyznaczyć rozprawę.

 

Rozprawa rozwodowa:  czy może trwać 15 minut?

 

Jeśli nigdy nie byłeś na żadnej rozprawie: może zapytasz:

a czy jest możliwe, iż rozprawa rozwodowa będzie trwać 15 minut? No, może 20 minut?

I tu odpowiedź brzmi: możliwe! Naprawdę jest to możliwe. Może nie jest to zasadą, ale jest możliwe.

Gdy małżonkowie rezygnują z walki o winę sąd może ograniczyć postępowanie dowodowe do niezbędnego minimum czyli przesłuchania rozwodzących się małżonków.

Nie zawsze tak jest, ale możliwe. Wiem, gdyż sama miałam takie sprawy, gdy rozprawa trwała bardzo krótko. Tylko jeszcze raz napiszę: podstawą sukcesu jest dobre przygotowanie pozwu i rezygnacja z orzekania o winie.

Chcesz walczyć o winę?  Tak, masz prawo, ale… dlaczego Ci na tym zależy? czy wiesz, jakie są konsekwencje orzeczenia o winie?

Pisałam o tym osobny artykuł, ale przypomnę: orzeczenie o winie nie ma przełożenia na orzeczenie o władzy rodzicielskiej czy podziale majątku.

 

Szybki rozwód jak są dzieci?

Wciąż możliwe, chociaż znacznie trudniejsze. Zakładam, że mówimy o rozwodzie bez orzekania o winie – gdy dochodzi do orzekania o winie trzeba przygotować się, iż sprawa będzie trwać… długo lub nawet bardzo długo.

No dobrze, ale co gdy mamy małoletnie dzieci? Czy jest możliwe uzyskanie rozwodu na pierwszej rozprawie.

Jest możliwe, chociaż to już bardziej indywidualne sprawy.

Jeśli małżonkowie są zgodni we wszystkich kwestiach dotyczących dzieci – jest możliwe, że tak.

Może pamiętasz mój wcześniejszy wpis o porozumieniu rodzicielskim? Masz dzieci i zależy Ci na szybkim rozwodzie?

Ustal z małżonkiem wszystkie kwestie dotyczące dzieci. To naprawdę przyspiesza całą sprawę. Nie będę już w tym miejscu pisać o tym, jak bardzo fakt iż rodzice się dogadują ułatwia dzieciom przejście przez cały proces rozwodu.

 

I coś jeszcze, o czym warto pamiętać: małżeństwem pozostajecie aż do czasu uprawomocnienia się wyroku w sprawie o rozwód. Samo złożenie pozwu do sądu nic tu jeszcze nie zmienia.

 

 

<a href=”https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/Obraz autorstwa drobotdean na Freepik</a>

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

kasia-skowronska-o-mnie

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

O-mnie2

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się