Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Wina obu stron w sprawie o rozwód

Jeśli choć jeden z małżonków chce orzekania o winie, to niestety: orzekania o winie (i związanego z tym postępowania dowodowego) nie da się uniknąć.

Często czytelnicy i klienci pytają: „Czy w sytuacji gdy doszło do zdrady, sąd orzeknie rozwód z jej/jego winy?”

Cóż, odpowiedź nie jest wcale taka oczywista. Bardzo możliwe, że tak. Jednak nic tu nie działa z automatu. W takiej sytuacji pozostaje pytanie, czy osoba zadająca to pytanie nie ponosi żadnej winy jeśli chodzi o rozpad małżeństwa? Może się zdziwisz, czy nawet oburzysz, ale…

Zobacz, co stwierdził Sąd w tym orzeczeniu:

„Dla przyjęcia współwiny za rozkład pożycia między małżonkami wystarczy, gdy drugi małżonek swoim postępowaniem przyczynił się do tego rozkładu, chociażby stopień jego zawinienia był mniejszy; wina w rozkładzie pożycia małżeńskiego nie podlega stopniowaniu.”
(Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 20 listopada 2020 r. sygn. akt: III CNP 6/20)

To jedno z ostatnich orzeczeń dotyczące tej kwestii. Ale zapewniam Cię, iż orzeczeń dotyczących tego tematu było sporo –
wydawane były przez Sąd Najwyższy i sądy apelacyjne.

Chcesz się przekonać, że tak jest? Ok, więc jeszcze jedno orzeczenie – tym razem z roku 1997, a więc sprzed ponad 20 lat:

“Mniejszy udział” jednego z małżonków w powstaniu i utrwaleniu się rozkładu pożycia małżeńskiego nie wyłącza winy tego małżonka w rozumieniu art. 57 § 1 k.r.o.
(Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22 września 1997 r. sygn. akt II CKN 329/97)

Tak więc:
– uzyskać rozwód z wyłącznej winy drugiego małżonka jest naprawdę ciężko. Wiem: są sytuacje, kiedy naprawdę winę za rozpad małżeństwa ponosi jedna strona. Chcesz walczyć o winę drugiej strony?

Postępowanie dowodowe w sądzie

Oczywiście możesz. Tylko aby ta walka miała szanse powodzenia musisz dysponować konkretnymi dowodami. I nie tylko tymi dowodami dysponować, ale także zawnioskować przeprowadzenie tych dowodów w sądzie. A jeśli chodzi o dowody: Kodeks postępowania dowodowego nie precyzuje co konkretnie może być dowodem. W sprawach rozwodowych takim dowodem najczęściej są zeznania świadków, ale też np. wydruki maili, wydruki rozmów poprzez komunikatory, zdjęcia, całkiem nierzadko raporty detektywa – oczywiście gdy winą ma być zdrada małżonka.

Pamiętaj: To Ty – jako strona postępowania – musisz zadbać o to, aby dowody te złożyć w sądzie. Sąd nie będzie szukał dowodów za Ciebie. I jeszcze jedno: zgodnie z obecnymi przepisami procedury cywilnej dowody należy wnioskować w początkowym etapie procesu; jeśli tego nie zrobisz, narażasz się na to, iż sąd te dowody pominie. Tak więc: chcesz walczyć o winę:

Przeanalizuj sytuację pod kątem dowodowym.

Jeśli dysponujesz dowodami: złóż je w sądzie – najlepiej wraz z pierwszym pismem procesowym czyli pozwem lub odpowiedzią na pozew. Tylko wracając do tematu tego wpisu: niestety raczej w żadnej sytuacji nie możesz mieć pewności, iż nawet jeśli masz dowody i przedłożysz je w sądzie, to cała sprawa zakończy się orzeczeniem z winy małżonka. Przeczytaj jeszcze raz przytoczone wcześniej orzeczenia. Wyrok w sprawie o rozwód może być niemiłym zaskoczeniem. Oczywiście – każda sprawa jest inna. Musisz jednak w takiej sytuacji liczyć się z tym, iż sąd orzeknie winę obu stron.

Co daje orzeczenie o winie?

I na koniec: Wiesz co daje orzeczenie o winie małżonka? W sumie dość niewiele. Mniej niż myślisz. Tak, rozumiem Twoje emocje i satysfakcję z takiego wyroku. Naprawdę.

Przede wszystkim – jeśli chodzi o konsekwencje prawne : inaczej określona jest możliwość dochodzenia alimentów między małżonkami. Pisałam o tym już wiele razy na blogu – choćby w tym artykule.

Orzeczenie o winie nie przekłada się automatycznie na kwestie dotyczące wspólnych dzieci, ani też na podział wspólnego majątku. Rozwody z orzekaniem o winie trwają natomiast zazwyczaj bardzo długo. Niestety – to postępowanie dowodowe trochę potrwać musi. A i ewentualna apelacja (a zazwyczaj w takich sprawach ktoś apelację wnosi) trochę trwa.

Tak więc – reasumując: Nawet jeśli masz dowody „na winę” drugiej strony: zastanów się czy rozwód bez orzekania o winie nie będzie lepszym rozwiązaniem. Niestety – nawet jeśli masz dowód i pełne przekonanie o winie swojego małżonka – wyrok w sprawie o rozwód może okazać się dla Ciebie rozczarowaniem.

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

Wina obu stron w sprawie o rozwód

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

Wina obu stron w sprawie o rozwód

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się