W ostatnim wpisie rozważałam takie zagadnienie: czy wniesienie pozwu o rozwód do sądu coś zmienia? I okazało się, iż samo wniesienie pozwu wielu kwestii zupełnie nie zmienia. Przede wszystkim wniesienie pozwu nie zmienia nic jeśli chodzi o ustrój majątkowy. Jeśli mieliście ustrój wspólności ustawowej – po wniesieniu pozwu dalej będziecie mieć wspólność ustawową. Dopiero gdy uprawomocni się wyrok w sprawie o rozwód będziecie mieć rozdzielność. Ale – sprawa o rozwód może potrwać nawet kilka lat.
Jakie są konsekwencje wspólności ustawowej?
Konsekwencje są dość znaczące. Jeśli macie ustrój wspólności ustawowej – przedmioty zakupione przez Was oboje albo tylko przez jednego z Was wejdą do majątku wspólnego. Tu ważna uwaga: wynagrodzenie za prace jest majątkiem wspólnym. Jeśli więc kupisz samochód z pieniędzy stanowiących wynagrodzenie za pracę – nawet jeśli w całości sfinansujesz zakup samochodu ze swojego wynagrodzenia za pracę- to jednak i tak będzie to majątek wspólny. Byłoby inaczej wtedy, gdybyś sfinansował zakup samochodu z pieniędzy otrzymanych w darowiźnie od rodziców czy babci. Ale tak jest – jeśli finansujesz zakup z wynagrodzenia za pracę – to nabyta rzecz wchodzi do majątku wspólnego. Może chciałbyś zapytać: a czy jak tylko ja będę wpisany do dowodu rejestracyjnego to coś zmieni? No niestety nie jest to takie proste. Nie zmieni. Zmieniłby tylko fakt, gdybyś był w stanie wykazać, iż kupiłeś pojazd za pieniądze należące do Twojego majątku osobistego.
I teraz przechodząc do tytułowego zagadnienia:
Czy można ustanowić rozdzielność majątkową po wniesieniu pozwu o rozwód?
To ważne pytanie. A odpowiedź na tak postawione pytanie jest pozytywna: tak, po wniesieniu pozwu o rozwód można ustanowić rozdzielność majątkowa. Jeśli jesteście zgodni: jest opcja ustanowienia rozdzielności umownie – tylko konieczna jest forma aktu notarialnego. Problem polega jednak na tym, iż najczęściej strony po wniesieniu pozwu o rozwód zgodne nie są.
Często też interesy stron bywają sprzeczne.
I tu powstaje pytanie: czy sąd może orzec o tej rozdzielności, jak już wcześniej został wniesiony pozew o rozwód?
A odpowiedź jest taka: tak, sąd może ustanowić rozdzielność, ale… nie sąd rozwodowy, a to oznacza że trzeba wnieść kolejną sprawę do innego sądu.
Tym razem właściwy będzie sąd rejonowy.
czy warto wnosić sprawę o ustanowienie rozdzielności majątkowej?
Najczęściej tak. W szczególności gdy jest silny konflikt i przewidujesz że sprawa o rozwód może potrwać naprawdę długo. Gdy jest poważny konflikt, nie jesteście w stanie się porozumieć, od dawna nie mieszkacie razem, gdy nie masz wiedzy o sytuacji finansowej małżonka, gdy obawiasz się, iż małżonek podejmie niekorzystne decyzje finansowe… Nie ma w kodeksie rodzinnym przepisu, który zawierałby wyliczenie sytuacji gdy wniesienie takiego pozwu jest możliwe. Ale zwłaszcza w sytuacji gdy nie mieszkacie razem i nie macie ze sobą kontaktu: jest to opcja do rozważenia.
Tylko pamiętaj – to osobna sprawa w innym sądzie. A to oznacza… postępowanie dowodowe. Zawsze podkreślam, iż postępowanie dowodowe jest istotne i nie można go zlekceważyć.
Czy ten sąd zawsze ustanowi rozdzielność, jak już wniosę ten pozew?
Cóż, pewnie nie zawsze. Nie jest tak, iż „zawsze” i „na pewno” sąd coś zrobi. Każdą sprawę można przegrać. Ale często warto powalczyć. I nieco się przyłożyć do napisania uzasadnienia pozwu i zawnioskowania dowodów.
Ile wynosi opłata od pozwu o ustanowienie rozdzielności?
Dobra wiadomość jest tak, iż niezbyt dużo – 200,- zł.
Czy można ustanowić rozdzielność majątkową z datą wsteczną?
Nie mieszkacie ze sobą od dwóch lat, nie masz pojęcia o sytuacji finansowej małżonka, a trzy miesiące temu wniosłaś pozew o rozwód, przy czym od sześciu miesięcy jesteś już w nowym związku? Trudna sytuacja, ale takie sytuacje też się zdarzają.
Ustanowić rozdzielność z datą wsteczną może tylko sąd. I nie są to łatwe sprawy. Ale warto wiedzieć, że jest taka możliwość.
foto: https://pl.freepik.com/