Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Sprawa o rozwód a sprawa o podział majątku

Samo uprawomocnienie wyroku w sprawie o rozwód nie oznacza jeszcze, iż wszystkie sprawy między (byłymi już) małżonkami zostały zakończone. Zdarza się, iż dopiero po zakończonym rozwodzie zaczynają się problemy. Sprawy o podział majątku często budzą większe emocje niż sam rozwód. Rozumiem to. Do często zadawanych pytań należą te dotyczące podziału majątku wspólnego.

Warto wiedzieć, że są różne możliwości:

Podział majątku przed rozwodem

Może się zdziwisz, ale to możliwe. Możliwe nawet przed wniesieniem pozwu o rozwód do sądu. Możliwe w czasie trwania sprawy o rozwód.

(przypomnę tylko: małżeństwem jesteście do uprawomocnienia się wyroku w sprawie o rozwód)

Tylko pamiętaj: aby podział majątku był możliwy, musicie ustanowić ustrój rozdzielności majątkowej.

 

Podział majątku w sprawie o rozwód

Nie jest regułą, ale jest to możliwe. Muszą być spełnione określone warunki. Przede wszystkim małżonkowie muszą być zgodni jeśli chodzi o przeprowadzenie tego podziału. Kwestię podziału majątku w sprawie rozwodowej rozwijają orzeczenia sądów. To właśnie jedno z takich orzeczeń:

Przeprowadzenie w wyroku rozwodowym podziału majątku wspólnego stron nie powoduje nadmiernej zwłoki postępowania nie tylko wtedy, gdy między stronami nie ma sporu co do składu i sposobu podziału tego majątku, lecz także wtedy, gdy wyjaśnienie spornych między stronami okoliczności, bądź też takich okoliczności, które sąd obowiązany jest ustalić z urzędu, wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego w ograniczonym przedmiotowo i czasowo zakresie. Decyzję co do pozostawienia bez rozpoznania wniosku strony o dokonanie podziału majątku wspólnego w wypadku, gdy przeprowadzenie takiego podziału powodowałoby nadmierną zwłokę w postępowaniu, zamieszcza sąd – stosownie do okoliczności – albo w odrębnym postanowieniu, wydanym w toku postępowania o rozwód, albo w sentencji wyroku rozwodowego. Nie podlega ona odrębnemu zaskarżeniu. Dokonanie podziału majątku wspólnego stron w wyroku rozwodowym nie powoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu nie tylko wtedy, gdy między stronami nie ma sporu co do składu i sposobu podziału tego majątku, lecz także wtedy, gdy wyjaśnienie okoliczności spornych branych pod uwagę z urzędu wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego w ograniczonym zakresie.
(Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 16 czerwca 2016 r. sygn. akt V CZ 25/16)

 

Podział majątku po sprawie o rozwód

Taka sytuacja jest w zasadzie regułą. Możliwe jest przeprowadzenie tego podziału w formie umowy. W  przypadku nieruchomości- konieczna jest forma notarialna.
Nie jesteście zgodni? Cóż, to bardzo częste sytuacje. W takim wypadku pozostaje złożenie do sądu sprawy o podział wspólnego majątku.

Często zadawanym pytaniem jest pytanie o to, czy jest jakiś określony czas w którym należy to zrobić.

Odpowiedź brzmi – nie ma takiego czasu, takie sprawy się nie przedawniają.

Można więc przeprowadzić taką sprawę nawet kilka (kilkanaście) lat po rozwodzie.

Osobiście nie radzę czekać tak długo. Im więcej czasu upłynie od rozwodu, tym trudniejsze będzie postępowanie dowodowe. Tym trudniej będzie też ustalić co dokładnie wchodziło w skład wspólnego majątku.

Będzie tak  zwłaszcza jeśli chodzi o ruchomości. Z ruchomościami w ogóle jest przy podziale majątku więcej problemów – mogą zostać zużyte/sprzedane/utracić wartość…

Z nieruchomościami w takich sytuacjach też są problemy: ktoś korzysta z całej nieruchomości, chociaż jest tylko współwłaścicielem, ktoś dokonuje nakładów, robi remonty, płaci podatki…

Tak więc: nawet jeśli nie ma ustawowego terminu na przeprowadzenie takiej sprawy – dobrze jest zakończyć sprawy majątkowe z byłym już małżonkiem możliwie szybko. Powyższe argumenty jeszcze Cię nie przekonały?

Pomyśl o tym, co by było w razie ewentualnej śmierci byłego małżonka- a dokładnie co w sytuacji gdyby jego udział w waszym wspólnym majątku odziedziczony został przez jego spadkobierców ustawowych…

I jeszcze jedno – ewentualne orzeczenie winy jednego z małżonków nie przekłada się automatycznie na korzystniejszy podział majątku dla małżonka „niewinnego”.

 

 

Masz pytania?

Chcesz, abym w omówiła jakieś konkretne zagadnienie w jednym z kolejnych wpisów?

Napisz w komentarzach, co interesuje Cię najbardziej.

O samym podziale majątku będzie jeszcze wiele wpisów na blogu.

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

Sprawa o rozwód a sprawa o podział majątku

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

Sprawa o rozwód a sprawa o podział majątku

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się