Sprawy o rozwód trwają długo – to powszechnie wiadomo. Ale czy zawsze tak musi być?
Tak, sąd musi wyznaczyć rozprawę. I tu właśnie jest pytanie: czy wystarczy jedna rozprawa? A jeśli nie – to ile będzie rozpraw?
Cóż, tego się tak do końca nie wie. Ale jeśli chciałeś wiedzieć czy jest możliwe że cała sprawa zakończy się po jednej rozprawie, to odpowiedź brzmi: tak.
Nie chciałam trzymać Cię z niepewności, więc odpowiadam od razu: może tak być, iż wystarczy jedna rozprawa i całkiem często tak się zdarza.
Tylko jest tu kilka kwestii, o których trzeba pamiętać:
Orzekanie o winie
jeśli jeden z małżonków domaga się orzekania o winie – sąd będzie musiał o tej winie orzekać.
A w takiej sytuacji raczej o rozwodzie po jednej rozprawie można zapomnieć. Orzekanie o winie oznacza postępowanie dowodowe.
O postępowaniu dowodowym pisałam wiele razy – w sprawach o rozwód najczęściej dopuszczany jest dowód z zeznań świadków.
A świadków trzeba na rozprawę wezwać, czasami świadkowie nie mogą się stawić i konieczne jest wyznaczenie nowego terminu.
Więc: orzekanie o winie sprawia, iż o zakończeniu całej sprawy na jednej rozprawie będzie można zapomnieć.
Rozwód po jednej rozprawie jak są dzieci?
małoletnie dzieci oczywiście. Dalej możliwe, choć trochę trudniejsze. Wiadomo – “szybki rozwód jak są dzieci” będzie możliwy tylko wtedy, gdy jesteście zgodni we wszystkich kwestiach, które tych dzieci dotyczą. Pewnie pamiętasz o czym orzeka sąd w sprawie o rozwód, jak są małoletnie dzieci? Tak, sąd orzeka o władzy rodzicielskiej, kontaktach z dziećmi i o alimentach na dzieci. Jesteście w stanie porozumieć się we wszystkich kwestiach? To świetnie – może spiszecie tzw. porozumienie rodzicielskie i zawrzecie w jego treści wszystkie istotne kwestie dotyczące dziecka? To znacząco zwiększa szansę na “rozwód po jednej rozprawie”.
Dobrze przygotowany pozew
Chcesz, aby sprawa rozwodowa “przeszła” możliwie szybko? Pamiętaj o tym, aby złożyć dobrze napisany pozew bez braków formalnych – tak aby sąd nie musiał wzywać o ich uzupełnienie.
Wymogów formalnych jeśli chodzi o pozew jest naprawdę dużo. A pewnie będzie ich więcej, gdyż przepisy zmieniają się dość często.
Może zadasz pytanie: czy warto walczyć o winę, czy lepiej zrezygnować z orzekania o winie – tak aby ten rozwód był szybko?
To temat na osobny wpis. Ale jak tylko masz swoją opinię na ten temat: podziel się nią w komentarzach.
I jeszcze na koniec:
małżeństwem jesteście aż do uprawomocnienia się wyroku w sprawie o rozwód