Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Pytania i odpowiedzi

Na blogu tym poruszałam już bardzo wiele kwestii dotyczących rozwodu, podziału majątku czy ustrojów majątkowych. Jednak pewne pytania powtarzają się wyjątkowo często – i dlatego właśnie postanowiłam te pytania (i oczywiście odpowiedzi) zebrać w jednym wpisie.

 

Pytań, które często się powtarzają, jest całkiem sporo.

Pewnie więc będą kolejne części.

Dziś pierwsza część. Jeśli masz jakieś pytanie, daj proszę znać w komentarzach.

 

Który sąd jest właściwy w sprawie o rozwód?

Cóż, nie może być to dowolny sąd. Zgodnie z treścią przepisu właściwy jest w pierwszej kolejności

sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.

Sprawy o rozwód i separację rozpatrują sądy okręgowe.

 

Ile wynosi opłata sądowa?

obecnie to 600,-zł. Ale sytuacja ta może ulec zmianie. Wnosząc pozew dobrze się upewnić w kwestii wysokości opłaty.

 

Możemy rozwieść się w Polsce, jak oboje mieszkamy w innym kraju?

zakładając, iż oboje macie obywatelstwo polskie, nie powinno być przeszkód. Jeśli tylko jedno z was ma polskie obywatelstwo: trzeba będzie dokładnie przeanalizować sytuację i zajrzeć np. do rozporządzenia unijnego.

 

Ile trwa sprawa o rozwód?

to zależy. Jeśli jesteście zgodni we wszystkich kwestiach, bardzo prawdopodobne, że wystarczy jedna rozprawa. Jeśli dojdzie do orzekania o winie i/lub problemem stanie ustalenie kontaktów z dzieckiem : cóż, mogą być to nawet lata.

 

Czy jest jakiś termin na wniesienie sprawy o podział majątku wspólnego?

Nie ma takiego terminu – w takich sytuacjach nie wchodzi w grę przedawnienie. Wierz mi jednak, iż nie warto zbyt długo zwlekać z “założeniem” takiej sprawy.

 

Czy możemy zdecydować się na ustanowienie rozdzielności majątkowej jeszcze przed ślubem?

Tak – zarówno przed ślubem, jak i po ślubie możecie w drodze umowy w formie aktu notarialnego zdecydować się na ustrój majątkowy inny niż wspólność ustawowa.

 

I kolejne pytania:

 

Czy sprawa o rozwód i o ustanowienie rozdzielności majątkowej mogą toczyć się równolegle?

Może tak być.  Sprawy takie rozpatrują różne sądy, ale to możliwe. Jeśli sprawa o rozwód znacząco się przedłuża,być może warto rozważyć wniesienie do sądu rejonowego sprawy o ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej.

 

Czy sąd może nie dać nam rozwodu?

To możliwe. Nie zdarza się to bardzo często, ale są takie sytuacje. W szczególności może tak się zdarzyć,jeśli skutkiem rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci stron.

 

Można podzielić majątek w czasie trwania małżeństwa?

Tak – o ile najpierw zdecydujecie się na ustanowienie ustroju rozdzielności ustawowej. Umowa taka musi mieć formę aktu notarialnego

 

Czy wysokość alimentów zależy od uzyskiwanego dochodu?

To istotna okoliczność, ale sąd bierze pod uwagę – oprócz uzasadnionych potrzeb osoby uprawnionej do alimentów możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej do płacenia (czyli nie samą tylko faktyczną wysokość uzyskiwanego dochodu)

 

Tak, każda sprawa jest inna.

 

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

Pytania i odpowiedzi

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

Pytania i odpowiedzi

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się