Najczęściej majątek dzieli się po rozwodzie. Ale nie jest to jedyna możliwość.
Prawo rodzinne dopuszcza także możliwość podzielenia majątku w sprawie o rozwód, a nawet jeszcze przed rozwodem.
Sama sprawa o rozwód bywa niekiedy długa i wyczerpująca. Orzekanie jeszcze o podziale majątku w ramach sprawy o rozwód znacząco by sprawę taką przedłużyło i skomplikowało. Wcale jednak nierzadko – zwłaszcza gdy małżonkowie rozwodzą się bez orzekania o winie – zarówno mąż, jak i żona mają zgodne stanowisko co do podziału majątku. I zarówno maż, jak i żona chcą wszystkie sprawy załatwić jak najszybciej i przy tym ponosząc jak najmniejsze koszty.
W takiej sytuacji – gdy nie ma wątpliwości co wchodzi w skład majątku wspólnego, ile warte są poszczególne składniki oraz jak ten majątek wspólny podzielić – można taki podział majątku przeprowadzić już w sprawie o rozwód. Bez wątpienia przeprowadzenie takiego podziału już w sprawie o rozwód to oszczędność czasu i pieniędzy. Oczywiście w postępowaniu o rozwód taki wniosek musi być zgłoszony – sąd sam z siebie majątkiem rozwodzących się stron na pewno nie będzie się zajmował. A chcąc aby „podzielone” zostały także nieruchomości trzeba (tak jak w sprawie o podział majątku wspólnego po rozwodzie) dołączyć odpisy księgi wieczystej (ksiąg wieczystych).
Nie wszyscy wiedzą, ale „podzielić się majątkiem” można także przed rozwodem. Oczywiście, o ile wcześniej strony zdecydowały się na ustrój rozdzielności majątkowej. Małżonkowie mogą w dowolnym czasie udać się do kancelarii notarialnej, aby umowę o rozdzielności majątkowej podpisać. (aby umowa taka była ważna, konieczna jest forma aktu notarialnego – bez obaw, nie kosztuje to majątku). Rozdzielność majątkowa otwiera drogę do podziału majątku wspólnego. Oczywiście, gdy w skład tego majątku wchodzą nieruchomości, także konieczny będzie akt notarialny. Można więc przeprowadzić „polubowny” podział majątku przed rozwodem. Oczywiście podzielenie się majątkiem wspólnym nie oznacza wcale obowiązku wnoszenia pozwu o rozwód. Przeciwnie – mając rozdzielność majątkową i podzielone wspólne dobra można żyć długo i szczęśliwie… A o samej rozdzielności – jej wadach i zaletach napiszę jeszcze wkrótce.
04.04.2014 @ 21:03
Mam pytanie,jestem przed rozwodem,jestem współwłacicielem domu w którym mieszkam z mężem,po rozwodzie mąż mi mówi że gdy się wyprowadzę to już nie będę mogła mieszkać ,nie wiem co robić bo nie chce stacić domu.
07.04.2014 @ 13:27
Jeśli są Państwo współwłaścicielami nieruchomości to rozwód tego nie zmieni.
Jednak po rozwodzie mąż może wystąpić do sądu z wnioskiem o podział majątku wspólnego.
Pytanie z jakiego względu chciałaby Pani wyprowadzić się z tego domu?
Rozumiem, iż sprawa nie jest jeszcze na etapie sądowym.
Jednak: jeśli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, w wyroku rozwodowym sąd może orzec także o sposobie korzystania z tego
mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkania rozwiedzionych małżonków.
10.05.2014 @ 11:39
Witam! mam do Pani pytanie. Jestem z męzem w trakcie rozwodu ktory ciągnie sie juz 3 lata i pewnie jeszcze potrwa…a chcialabym podzielic nasz majatek tylko nie wiem jak to zrobic gdyz dom o ktorym bedzie mowa stoi na mojej dzialce-darowizna od moich rodzicow, jeszcze przed slubem, a dom budowalismy wspolnie z mezem znaczy ja wzielam kredyt i poczatkowo splacalismy go z mezem wspolnie a obecnie tylko ja go splacam….maz mieszka w naszym wspolnym domu a ja niem mam tam wstepu bo maz zmienil zamki. obecnie mieszkam z dzieckiem u moich rodzicow. co w takiej sytuacji mam zrobic?
12.05.2014 @ 11:17
Dopóki nie będzie prawomocnego orzeczenia o rozwodzie (umowy o rozdzielności majątkowej) podziału majątku nie będzie.
Pytanie brzmi z jakich względów sprawa o rozwód trwa tak długo?
Jeśli działka jest Pani własnością to także i dom, który na niej stoi.
23.07.2014 @ 14:20
Witam mam bardzo trudny problem do rozwiązania.Jestem od 4 miesięcy po rozwodzie,rozwód bez orzekania i winie wiedziałam,ze mąż ma kochankę i nie chciałam być bardziej upokorzona.Przez 15 lat mieszkaliśmy z moimi rodzicami(ja pracowała,mąż 2 razy przebywał w zakładzie karnym ja utrzymywałam dzieci i siebie i nie zostawiłam męża w potrzebie.3 lata temu wzieliśmy kredyt na mieszkanie,mąż pracował ja nie po podjęciu wspólnej decyzji odeszłam z pracy ze względu na wychowanie młodszego syna.Pracował tylko mąż i wziął kredyt sam na siebie i podpisaliśmy rozdzielność majątkową.Teraz zostałam wyrzucona z domu z hukiem z 7 letnim synem dostałam 800 zł alimentów i muszę wynajmować z dzieckiem mieszkanie.Były maż zarabia ładne pieniądze i śmieje mi się w twarz,ze zostałam na lodzie,a on ma wszystko 3 pokojowe mieszkanie i samochód i pieniądze,a umawialiśmy się inaczej,że rozdzielność jest tylko do kredytu niestety teraz ma dokument w ręku i dobrego doradcę w postaci kochanki… .Za kilka dni mam sprawę o alimenty na siebie.Ale mam zasadnicze pytanie czy jest szansa,aby złożyć wniosek o choć częściowy podział majątku żebyśmy mogli z synem godnie żyć….
17.10.2014 @ 11:44
mam prosbe jestem po rozwodzie juz prawie 4 lata widnieje na nas kredyt on jest kredytoodbiorcą a ja współ kredytoodbiorcą chciałam zapytac czy moge zrobic podział majątku z tym krdytem
17.10.2014 @ 11:59
Podział majątku po rozwodzie zapewne można przeprowadzić, ale niestety sąd nie nakaże
w wiążący sposób, aby jedna strona spłacała cały kredyt… Raczej nie da się uniknąć ponownej wizyty w banku.
Pozostaje też pytanie, jakie jest Pani stanowisko w kwestii tego podziału majątku.
07.11.2014 @ 10:47
Witam!
Potrzebuję porady,chcę z mężem wziąć rozwód ale mamy dwójkę dzieci i nie mam gdzie z nimi zamieszkać. Czy jest szansa na to abym wspólnie z dziećmi nadal mieszkała w naszym domu,a mąż ponieważ ma własną działalność i dobrze zarabia mógł się wyprowadzić? Problemem jest jeszcze to że nadal spłacamy kredyt na dom a mnie nie będzie stać na to aby go spłacać ponieważ zarabiam 1200zł. Jestem w ogromnej rozpaczy,nie wiem jak to wszystko rozwiązać,nie chcę dzieci pozbawiać domu. Bardzo proszę o poradę 🙁
04.12.2014 @ 12:45
Witam, mam nietypowe pytanie mianowicie bedziemy z malzonka brac rozwod bez orzekania o winie ale co wpisac badz jak to odznaczyc ze nie mamy zadnego wspolnego majatku, mieszkalismy na wynajmowanym mieszkaniu wszystko co mielismy bylo od rodzicow moich lub jej i tak naprawde nic nie kupowalismy zeby bylo wspolne… malzonka sie juz wyprowadzila zabrala wszystkie rzeczy ktore bylu jej i nic spornego nie ma co mozna by bylo uznac za problem wspolnoty majatkowej. prosze o porade. dziekuje i serdecznie pozdrawiam
08.12.2014 @ 17:19
W sprawie o rozwód sąd co do zasady nie zajmuje się podziałem majątku.
Okoliczność, iż we własnym zakresie dokonali Państwo podziału ruchomości może tylko potwierdzać fakt, iż
nastąpił rozkład pożycia
22.06.2015 @ 09:19
Witam. Mam pytanie. Sprawa dotyczy moich tesciow u których mieszkam wraz z rodzina od 1.5roku. Mianowicie tesciowie posiadaja wspólny dom. Tesciowa chce podzielic majątek jeszcze przed rozwodem, glownie chodzi o to ze dom jest duży a tesc terroryzuje wszystkich a teściowa chcialabym wyznaczyć granice co jej a.vo teścia żeby się nie czepial ze robi cos nie tak. Teście mieszkają w osobnych pokojach od 10lat. Każdy zarabia na wlasny rachunek. Każdy sam gotuje i się o siebie troszczy. Nawet oplaty robią czynszowe po polowie. W tym wszystkim chodzi glownie o to żeby teść się w końcu odkolegowal. Przestal. się czepiac. Teść jest alkoholikiem ale pracuje. Ma.swoje pieniądze i sam się utrzymuje. Jest bardzo konflikt ową osobą iswoim czepianiem ssię i ciagla zmiana zdania doprowadza wszystkich do obledu. Wprowadzilismy się tutaj z rodzina ponieważ mieliśmy się zająć treściami na starość. Co można zrobić by bylo dokladnie wyznaczone ze ten i ten pokój jest twój rob sobie w nim co chcesz. Żeby każdy mial z nich swoj teren a tesxiowa żeby w końcu miala spokoj psychiczny. Pozdrawiam
15.07.2016 @ 16:48
Dzień Dobry!
Dostałam dom po rodzicach, mąż pomagał przy jego wykończeniu, córka wzięła samochód na raty. Teraz się rozchodzę z mężem. Wybieramy się do notariusza, że spisujemy iż samochód córki zostaje przepisany na męża, a razem z tym mąż dostaje mieszkanie. Czy chociaż będzie klauzura, że nie ma sobie rościć prawa do domu, mam gwarancję, że nie będzie się ubiegał o dom? Dostaje zamiast tego mieszkanie, dom jest dzieci. Samochód też jest sporo wart, w kalkulacji nawet tyle pieniędzy nie dał na remont. Czy jednak pozwoli żyć mi i dzieciom w spokoju? Czy nie będzie tak, że jednak pójdzie do sądu i zażąda pieniędzy? Mamy jeszcze spisać, że ma sobie nie żądać prawa do żądania pieniędzy od dzieci. Czyli ma nie żądać od nich alimentów. Ale czy akt ten notarialny nas ochroni?
30.01.2017 @ 13:15
Mało kto dzieli majątek przed rozwodem, zdecydowanie częściej jest to załatwiane po rozwodzie
28.03.2017 @ 16:01
To prawda, jednak ustanowienie rozdzielności majątkowej otwiera drogę do podziału majątku.
21.02.2017 @ 12:51
Otóż to, mało kto zajmuje się tym przed podchodząc do związku bardzo optymistycznie co jest zrozumiałe, jednak taki podział nawet w trakcie trwania małżeństwa jest bardzo mądrym rozwiązaniem.
21.02.2017 @ 15:25
A raczej podczas rozwodu. Mało kto jest w stanie rozmawiać o tym ze swoim prawie już byłym partnerem i bez emocji rozdzielić dorobek życia.
09.02.2018 @ 10:37
Zgadzam się z Małgorzatą, oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest załatwienei wszystkiego na zaś, ale zawsze można też się z byłym partnerem dogadać i podzielić majątek u notariusza. Ja u notariusz Zarzyckiej w Krakowie się rozdzieliłam z byłym mężem majątkiem podczas jednej wizyty
16.11.2019 @ 23:14
Intercyza to ochrona dla kobiety ale i mężczyzny. Staje się coraz bardziej popularna w małżeństwach i słusznie.
02.01.2020 @ 22:56
Dzień dobry, mąż przed ślubem otrzymał w darowiźnie działkę od swojej matki. Wziął kredyt miesiac przed ślubem na wykończenie domu, 7 miesiecy po ślubie był odbiór tychniczny domu. Sam spłaca kredyt. Czy jest możliwość, ze po rozwodzie bez orzekania o winie należy mi się pół domu?