Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Nie, sąd “rozwodowy” nie orzeka o …

Sąd okręgowy, który orzeka o rozwodzie rozstrzyga też kwestie dotyczące władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi stron, kontaktach dziecka z rodzicem z którym nie będzie już mieszkać i o alimentach na dzieci.

Ale są też rzeczy, o których taki sąd rozstrzygać nie może.

Jeśli regularnie zaglądałeś na blog, to na pewno to wiesz.

Ale nie wszyscy wiedzą – dlatego właśnie o tym piszę.

Otóż w wyroku rozwodowym nie znajdziesz rozstrzygnięcia na temat zmiany nazwiska tj. powrotu do nazwiska noszonego przed ślubem.

Sąd o tym nie orzeka, bo decyzja o tym, by powrócić do wcześniejszego nazwiska należy do małżonka, który w związku ze ślubem nazwisko to zmienił. Zgodnie z art. 59 k.r.o. małżonek taki może w ciągu trzech miesięcy po uprawomocnieniu się wyroku w sprawie o rozwód udać się do USC i powrócić do poprzedniego nazwiska.

 Sąd “rozwodowy” nie może też orzec np. o zaprzeczeniu ojcostwa. Pewnie wydaje Ci się to oczywiste, ale spotkałam się w swojej praktyce z takim pytaniem, dlatego o tym wspominam. Zaprzeczenie ojcostwa to sprawa przed sądem rejonowym. Tylko jeśli myślisz o wystąpieniu do sądu z taką sprawą, pamiętaj o terminach określonych w art. 63 k.r.o.

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

Nie, sąd “rozwodowy” nie orzeka o …

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

Nie, sąd “rozwodowy” nie orzeka o …

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się