Często spotykam się z pytaniem:
czy po rozwodzie mogę wrócić do dawnego nazwiska?
Odpowiedź brzmi tak – zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się wyroku w sprawie rozwodowej małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa.
Pamiętaj : to tylko Twoja decyzja
Decyzja o powrocie do noszonego wcześniej nazwiska należy tylko do tego małżonka, który zmienił nazwisko w związku z zawarciem małżeństwa.
Zgodnie z prawem to nie tylko żona może przyjąć nazwisko męża lub połączyć je z dotychczasowym, lecz także mąż może po ślubie przyjąć nazwisko żony lub połączyć dotychczasowe z nazwiskiem żony. Nie są to sytuacje częste, choć spotkałam się już w praktyce z takim rozwiązaniem).
Żaden przepis nie przewiduje możliwości „przymuszenia” byłej żony (ewentualnie męża) do powrotu do poprzedniego nazwiska.
Sąd w wyroku rozwodowym rozstrzyga o wielu istotnych kwestiach, jednak nie należy do nich rozstrzygnięcie w zakresie nazwiska małżonków.
By powrócić do poprzedniego nazwiska należy przed upływem trzech miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego złożyć przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego stosowne oświadczenie.
W razie przekroczenia tego terminu ewentualna zmiana nazwiska możliwa będzie wyłącznie w trybie przewidzianym w ustawie o zmianie imienia i nazwiska, co jednak bywa znacznie bardziej skomplikowane.