Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Nazwisko po rozwodzie

Często spotykam się z pytaniem:

czy po rozwodzie mogę wrócić do dawnego nazwiska?

Odpowiedź brzmi tak  –   zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się wyroku w sprawie rozwodowej  małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa.

Pamiętaj : to tylko Twoja decyzja

Decyzja o powrocie do noszonego wcześniej nazwiska należy tylko do tego małżonka, który zmienił nazwisko w związku z zawarciem małżeństwa.

Zgodnie z prawem to nie tylko żona może przyjąć nazwisko męża lub połączyć je z dotychczasowym, lecz także mąż może po ślubie przyjąć nazwisko żony lub połączyć dotychczasowe z nazwiskiem żony. Nie są to sytuacje częste, choć spotkałam się już w praktyce  z takim rozwiązaniem).

Żaden przepis nie przewiduje możliwości „przymuszenia” byłej żony (ewentualnie męża) do powrotu do poprzedniego nazwiska.

Sąd w wyroku rozwodowym rozstrzyga o  wielu istotnych  kwestiach,  jednak  nie należy do nich rozstrzygnięcie w zakresie nazwiska małżonków.

By powrócić do poprzedniego nazwiska należy  przed upływem  trzech miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego złożyć przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego stosowne oświadczenie.

W razie przekroczenia tego terminu ewentualna zmiana nazwiska  możliwa  będzie  wyłącznie w trybie przewidzianym w ustawie o zmianie imienia i nazwiska, co jednak bywa znacznie bardziej skomplikowane.

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

Nazwisko po rozwodzie

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

Nazwisko po rozwodzie

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się