Przepisy kodeksów nie regulują wszystkich kwestii. Dlatego też tak istotne jest orzecznictwo. Oczywiście najbardziej znaczące są uchwały Sądu Najwyższego.
I w dzisiejszym wpisie opowiem o takiej właśnie uchwale.
Pamiętasz już zapewne, że w dacie zawarcia małżeństwa powstaje wspólność ustawowa.
Prawdopodobnie pamiętasz też to, że powstaje ten majątek wspólny nie oznacza wcale, że majątki osobiste małżonków nagle przestają istnieć.
Oczywiście małżonkowie mogą zdecydować, że od samego początku w ich małżeństwie będzie ustrój rozdzielności majątkowej.
Ale jeśli tego nie zrobią, skutkiem czego będzie jednak ustrój wspólności majątkowej, będą trzy – jak to się określa – masy majątkowe – majątek wspólny, majątek osobisty męża i majątek osobisty żony.
Taka sytuacja niestety generuje wątpliwości.
Bardzo często tak jest, iż dana rzecz (weźmy np. samochód) nabywana jest częściowo z pieniędzy stanowiących majątek wspólny, a częściowo z pieniędzy stanowiących majątek osobisty jednego z małżonków.
To całkiem zrozumiałe.
Oczywiście, tak długo, jak małżonkowie są zgodni, to problemu nie będzie.
Ale… gdy zgodne pożycie małżeńskie się skończy i w grę zacznie wchodzić rozwód, a następnie podział wspólnego majątku to niestety te problemy się pojawiają.
Czasem nawet sądy niższych instancji mają wątpliwości.
Wtedy występują z tzw. zagadnieniami prawnymi do Sądu Najwyższego.
Sąd Najwyższy zajmuje się wówczas takim zagadnieniem i podejmuje uchwałę.
Tak właśnie było i w tej sprawie – dotyczącej rzeczy, która została nabyta w trakcie trwania małżeństwa, w którym to małżeństwie obowiązuje ustrój wspólności majątkowej.
To bardzo “świeża” uchwała, zaledwie sprzed kilku dni.
Zgodnie z treścią uchwały:
Rzecz nabyta w trakcie trwania małżeństwa, w którym obowiązuje ustawowa wspólność majątkowa, w części ze środków pochodzących z majątku osobistego jednego z małżonków, a w części z ich majątku wspólnego, wchodzi do majątku osobistego małżonka i do majątku wspólnego małżonków w udziałach odpowiadających stosunkowi środków przeznaczonych z tych majątków na jej nabycie, chyba że świadczenie z majątku osobistego lub majątku wspólnego przekazane na nabycie rzeczy miało charakter nakładu, odpowiednio, na majątek wspólny lub osobisty.
(uchwała z 19.10. 2018 r., sygn. akt III CZP 45/18)
Brzmi dość skomplikowanie, prawda?
Jak tylko pojawi się uzasadnienie tej uchwały, wrócę do tematu.
A tymczasem… zastanów się jaki ustój majątkowy jest najlepszy w twojej sytuacji.