Czasami jest tak, iż małżeństwo od dawna jest tylko bytem istniejącym na papierze, a sami małżonkowie od czasu do czasu podejmują rozmowę dotyczącą zakończenia małżeństwa. Każdy z małżonków mówi do drugiego: 'jak chcesz to sobie złóż ten pozew”.
I tu może pojawić się pytanie:
Czy ma znaczenie, kto pierwszy złoży pozew?
Pod wieloma względami nie ma, ale diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach. Każda ze stron może składać wnioski dowodowe, sąd przesłucha też obie strony.
opłata sądowa
Powód, a więc ten kto pozew do sądu wnosi, musi zapłacić opłatę sądową. Nie jest to może bardzo wygórowana kwota, ale jednak te 600 zł. zapłacić trzeba.
cofnięcie powództwa
tylko ten, kto pozew wniósł, może go cofnąć. Pozwany nie może cofnąć pozwu:)
Dobrze, to były pewne szczegóły i kwestie procesowe. Teraz kwestia życiowa, dość istotna.
Przygotowanie do sprawy rozwodowej
Jeśli chcecie rozejść się szybko i „za porozumiem”, jesteście w stanie „dogadać wszystkie kwestie – także dotyczące wspólnych dzieci – jeśli macie małoletnie dzieci to zagadnienie „kto pierwszy złoży pozew” może nie być tak bardzo istotne.
Ale… jeśli atmosfera jest tak gęsta, iż spokojnie można kroić ją nożem, jeśli masz obawy iż mąż będzie domagać się Twojej winy, a też i Ty chętnie powalczyłabyś o jego winę – to już jest nieco inaczej. Oczywiście, dalej każda ze stron może składać (w sumie nawet powinna składać) swoje dowody, ale…
postępowanie dowodowe
w sądzie liczą się dowody. Tak już to niestety jest, nie wystarczy to że napiszesz coś w pozwie, nawet sam fakt że to Ty masz rację to za mało.
Jeśli chcesz rozwodu 'z winy” albo obawiasz się, że małżonek będzie chciał: pomyśl o dowodach!
Widzisz, jest tak – jak ktoś planuje rozwód z orzekaniem o winie to przygotowuje się do tego pod kątem dowodowym dużo wcześniej.
A sposobów na pozyskanie dowodów jest sporo i nie wszystkie są „fair”. na przykład zakładanie podsłuchów nie jest w porządku.
Co jeszcze może robić małżonek, który przygotowuje się do walki w sądzie? Np. rozmawiać z potencjalnymi świadkami, w ogóle szukać takich świadków, przeglądać – jeśli ma taką możliwość portale społecznościowe, podejmować jakiekolwiek działania o jakich tylko pomyśli, aby pozyskać dowody. A Ty nawet o tym nie wiesz. Ile czasu ma małżonek, który planuje rozwód „z winy”? Dużo, tyle ile chce.
A gdy jest już gotowy z tymi dowodami – wnosi pozew do sądu.
dowody gdy to Ty musisz wnieść odpowiedź na pozew
Oczywiście – strona pozwana też może zawnioskować swoje dowody, tylko tu jest pewien problem – ale wierz mi bardzo istotny. czas na złożenie odpowiedzi na pozew – a więc pisma, w którym zawnioskujesz te dowody – jest bardzo ograniczony. Najczęściej czas na złożenie odpowiedzi na pozew wynosi dwa tygodnie. I wierz mi – to wcale nie jest dużo czasu. Tym bardziej, jeśli treść pozwu będzie dla Ciebie szokiem. Otrząśnięcie się z takiego szoku, zebranie myśli, przeanalizowanie całej sytuacji i zebranie dowodów trochę może potrwać; jeśli chcesz aby reprezentował Cię adwokat -trzeba też znaleźć takiego adwokata, który ma doświadczenie w sprawach rozwodowych. No i co jeśli odbierzesz przesyłkę z sądu tuż przed Świętami czy wyjazdem na zaplanowany urlop?
Trudna sytuacja, prawa?
Zgodnie z obecną procedurą cywilną ważne jest zawnioskowanie dowodów na możliwie wczesnym etapie. Jeśli tego nie zrobisz, niestety jest możliwość, że sąd te dowody pominie.
Nie warto dopuszczać do takiej sytuacji. Małżeństwo od dawna istnieje tylko na papierze i masz obawy, że małżonek będzie w sądzie domagał się Twojej winy?
Pomyśl już wcześniej, jak możesz wykazać swoje racje.
Czy mogę jakoś sprawdzić, czy mąż złożył pozew?
Możesz! Jeśli masz wątpliwość i chcesz sprawdzić, czy może pozew sądowy nie leży już na biurku sędziego: skontaktuj się z sekretariatem wydziału, który prowadzi sprawy rozwodowe. W niektórych sądach są specjalne wydziały do takich spraw, w mniejszych sądach będą to wydziały cywilne. W każdej sytuacji będzie to jednak sąd okręgowy.
czy mogą być dwa postępowanie, jeśli każdy z małżonków złoży pozew niezależnie od drugiego małżonka?
nie, nie ma takiej opcji – sprawa o rozwód będzie jedna.
A co gdy mieszkacie poza Polską i właściwe mogą być dwa sądy?
Często teraz tak jest – małżonkowie wyjeżdżają np. do Niemiec czy Belgii aby tam pracować zarobkowo i odłożyć pieniądze na zakup mieszkania w Polsce. Brzmi całkiem znajomo, prawda? Tylko co w sytuacji gdy małżeństwo nie przetrwa próby czasu? Gdzie złożyć pozew? Jeśli oboje małżonkowie mają polskie obywatelstwo – sąd w Polsce będzie właściwy. Ale… oprócz polskich przepisów procedury cywilnej są też inne przepisy – rozporządzenia unijne. I często tak jest, iż nie tylko sąd w Polsce jest właściwy – właściwy może być też sąd w kraju, gdzie małżonkowie mieszkają. I w takiej sytuacji to, kto złoży pozew jako pierwszy i przed jakim sądem może mieć naprawdę duże znaczenie. Nie, nie jest możliwe, aby rozwodem tej samej pary zajmowały się sądy w dwóch krajach.
Potrzebujesz mojej pomocy w sprawie o rozwód? napisz do mnie wiadomość!