Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Kontakty z dzieckiem w trakcie sprawy o rozwód

Jak wiadomo, sprawy o rozwód trwają długo. Samo oczekiwanie na pierwszą rozprawę może potrwać kilka miesięcy. A gdy strony chcą orzekania o winie, sprawa może potrwać nawet dwa czy trzy lata. Zazwyczaj strony (czyli rozwodzący się małżonkowie) nie mieszkają już razem.

Oczywiście najczęściej dzieci zostają z matką.

I niestety zdarza się, iż matka – kierując się najczęściej negatywnymi emocjami wobec prawie już byłego męża – utrudnia temu prawie już byłemu mężowi kontakty z dzieckiem. Tak czasami niestety bywa, iż emocje biorą górę, a “dobro dziecka” pozostaje gdzieś w tle.

Oczywiście – w wyroku końcowym, orzekając o rozwodzie sąd kwestie kontaktów z dzieckiem rozstrzygnie i dokładnie opisze, kiedy i gdzie te kontakty z dzieckiem będą mieć miejsce. Ale… tak jak pisałam sprawa o rozwód może “ciągnąć się” przez naprawdę długie miesiące. A dla kilkuletniego dziecka brak kontaktu z drugim z rodziców (tak: najczęściej ojcem) zazwyczaj bywa prawdziwym dramatem…

Jest jednak rozwiązanie.

Przepisy przewidują możliwość uregulowania kontaktów z dzieckiem przez czas trwania postępowania w sprawie o rozwód.

Trzeba jednak sformułować i uzasadnić wniosek do sądu. A w tym wniosku dokładnie wskazać jak kontakty z dzieckiem mają wyglądać (w jakich godzinach i gdzie się mają odbywać, kto ma odwozić dziecko do jego miejsca zamieszkania; to istotne sprawy zwłaszcza w sytuacji gdy wniosek dotyczy młodszych dzieci)

Nazywa się to zabezpieczeniem kontaktów z dzieckiem. Więcej o postępowaniu zabezpieczającym w jednym z najbliższych wpisów.

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

Kontakty z dzieckiem w trakcie sprawy o rozwód

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

Kontakty z dzieckiem w trakcie sprawy o rozwód

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się