Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Jak przygotować się do nowego związku po rozwodzie?

Coś się kończy, coś się zaczyna… Po rozwodzie rozwiedzeni już małżonkowie często wchodzą w nowe związki. A taka sytuacja może prowadzić do problemów – tak prawnych, jak i psychologicznych.

O czym pomyśleć? Jak wejść w nowy związek, aby razem nie zakończył się on już rozwodem?

Często słyszę to pytanie przy okazji prowadzonych spraw rozwodowych.

Postanowiłam więc zapytać co myśli o tym psycholog, który na co dzień pracuje z osobami w sytuacji rozstania.

Poznajcie Agatę Czaję – Michaud.

Tak więc: jak przygotować się do nowego związku po rozwodzie?

 

Ważne, aby to pytanie sobie zadać przed tak ważną decyzją, jak wejście w nowy związek. Natomiast gdy mamy dzieci i nasz nowy partner również posiada dzieci z poprzedniego związku to odpowiedź na to pytanie powinna być kluczowa. Jako psycholog, do którego przychodzą pary na terapię indywidualną czy terapię par, mogę doradzić, że często bez analizy poprzedniego związku można wejść w kolejny i zorientować się po czasie, że jestem w podobnym schemacie związkowym.

Refleksji wymaga pochylenie się nad naszymi niedociągnięciami, błędami oraz złymi schematami komunikacyjnymi czy relacyjnymi.  Można wejść w kolejną relację i jak motylki w brzuchu opadną to kłócić się o to samo co w poprzednim związku. Warto zastanowić się na jakich fundamentach opiera się nasz nowy związek. Czy łącza nas wspólne wartości? Jakie argumenty przemawiają za tym , że będzie to dobry związek na lata? W czym jesteśmy podobni, a w czym się różnimy? Czy te różnicę po zdjęciu różowych okularów da się pogodzić?

Na pewno nie warto klinować, czyli nie wchodzić w nowy związek za szybko, dać sobie czas na pobycie samej, samemu i zastanowienie się czego potrzebuje od drugiej bliskiej osoby.

Ważne, aby nie zadziałał schemat: ten na pewno jest lepszy niż mój były.

Jeśli mamy dzieci i nasz nowy partner również, nie liczmy na to, że nasze dzieci pokochają się od pierwszego spotkania. Oswójmy je stopniowo z nowym układem rodzinnym. Nie wprowadzajmy się z nimi na hip hurra do nowego partnera.

Często podczas konsultacji słyszę od moich klientów, że myśleli, “na pewno będzie dobrze” ” jakoś to będzie”, “my się kochamy to dzieci na pewno dogadają się”,  a potem na konsultacji rozmawiamy, jak rozwiązać problem zazdrości wśród dzieci czy ich kłótnie o wszystko czy konflikt dziecka z naszym nowym partnerem. Do tego mogą dojść nasze spory i różnice, o to jak wychowywać dzieci. Zastanówmy się i przeanalizujmy, jakie mogą powstać problemy wynikające z posiadania różnych systemów wychowawczych. Nasze dzieci były przyzwyczajone do innych rzeczy, zwyczajów i zasad niż dzieci nowego partnera.

Zmiana nawet pozytywna budzi stres.

Dlatego ze zmianą trzeba dzieci powoli oswajać.

Przygotujmy się, że adaptacja i związane z nią emocje zajmą pewien czas.  Zmiana warunków życiowych, rozpad związku rodziców, wyprowadzka jednego z rodziców czy przeprowadzka do nowego partnera rodzica to są dla dzieci czy nastolatków bardzo duże i stresujące zmiany.

Jeśli założyliśmy zbyt różowe okulary i trudno nam przewidzieć przeszkody, które mogą pojawić się w nowej patchworkowej rodzinie warto rozważyć konsultacje psychologiczna aby razem poszukać rozwiązań.

 

Zainteresował Cię ten temat? Masz może pytania? Zostaw proszę w komentarzach.

Masz pytania dotyczące psychologicznych aspektów rozstania? Zostaw w komentarzach.

Chcesz więcej takich wpisów? Daj znać!

 

A Agatę znajdziesz dokładnie tu:

https://www.facebook.com/psychologicoachAgataCzajaMichaud/

 

 

<a href=”https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/radosna-para-wygenerowana-przez-si_88894535.htm#query=para&position=30&from_view=search&track=sph&uuid=a9044494-4531-48e0-aa00-2dbd8bae4197″>Obraz autorstwa vwalakte</a> na Freepik

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

kasia-skowronska-o-mnie

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

O-mnie2

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się