To chyba jedno z tych pytań, które klienci zadają najczęściej.
Na to pytanie nie ma jednak jednej odpowiedzi…
Przede wszystkim sprawa o rozwód musi zostać rozpatrzona przez sąd na rozprawie.
Pierwszy termin rozprawy wyznaczany jest zazwyczaj po upływie ok. 2- 3 miesięcy od wniesienia pozwu (czas oczekiwania zależy jednak od konkretnego sądu).
Czas trwania sprawy o rozwód zależy przede wszystkim od tego, czy mamy do czynienia z rozwodem z orzekaniem o winie czy też bez orzekania o winie.
Sprawa o rozwód bez orzekania o winie, w sytuacji gdy strony nie mają małoletnich dzieci może zakończyć się już po pierwszej rozprawie.
W przypadku sprawy rozwodowej z orzekaniem o winie, gdy strony powołują nowe dowody, gdy „zgłoszonych” zostało wielu świadków, sprawa może „ciągnąć się miesiącami”.(żeby nie napisać latami)
W przypadku żądania rozwodu z orzekaniem o winie strony powołują zazwyczaj wielu świadków, których sąd musi przesłuchać, co wiąże się z koniecznością wyznaczania kolejnych terminów rozpraw.
Także konflikt małżonków co do powierzenia władzy rodzicielskiej oraz wysokości alimentów na dzieci powoduje konieczność dopuszczania przez sąd dalszych dowodów- np. opinii RODK, co także znacznie wydłuża czas trwania procesu.
Nawet w przypadku rozwodu bez orzekania o winie ważne jest, aby pozew o rozwód został prawidłowo sformułowany i opłacony. W przeciwnym razie sąd będzie musiał wezwać stronę, która pozew złożyła, aby uzupełniła tzw. braki formalne pozwu.
Oczywiście od wyroku sądu I instancji każda ze stron może wnieść apelację – co dodatkowo znacznie wydłuża czas trwania postępowania.
Marek
02.11.2015 @ 17:54
Muszę przyznać, że mi i mojej ex poszło bardzo sprawnie, bo rozwiedliśmy się w bodajże 45 dni. Pozew, oczekiwanie na rozprawę i koniec. No ale rozwód był bez orzekania o winie.
Katarzyna Skowrońska
04.11.2015 @ 12:57
45 dni? to wyjątkowo szybko, nawet gdy mowa o rozwodzie bez orzekania o winie. Niestety
w wielu sądach okres oczekiwania na 1. rozprawę to kilka miesięcy.