Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Separacja przed rozwodem?

Separacja i rozwód to instytucje różne, choć pod wieloma względami podobne.

Wiele osób myśli, iż wystąpienie o rozwód musi być poprzedzone wcześniejszym orzeczeniem separacji.

Tymczasem to zupełnie mylne przekonanie.

Przepisy nie przewidują konieczności wcześniejszego występowania o separację, aby móc wystąpić o rozwód. Co więcej – żaden przepis nie stanowi, iż małżonkowie muszą mieszkać osobno, aby któreś z nich mogło wystąpić o rozwód!

Oczywiście, jest lepiej, jeśli w dacie wniesienia pozwu o rozwód strony nie mieszkają już razem – wtedy zazwyczaj łatwiej przekonać sąd, iż nastąpił już wymagany do orzeczenia rozwodu „trwały i zupełny rozkład pożycia”. Zdarza się jednak i tak, iż strony podczas sprawy o rozwód, a nawet i po orzeczeniu rozwodu mieszkają jeszcze razem – najczęściej dlatego, iż żaden z małżonków nie ma możliwości zakupu bądź wynajęcia osobnego mieszkania.

Jeśli więc małżonkowie przekonają sąd, iż poza wspólnym zamieszkaniem (co ma miejsce ze względów ekonomicznych) nic ich już nie łączy (zakładając, że spełnione są kodeksowe przesłanki udzielenia rozwodu) sąd będzie mógł uwzględnić pozew i orzec o rozwodzie.

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

Separacja przed rozwodem?

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

Separacja przed rozwodem?

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się