Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Odpowiedź na pozew o rozwód – czy muszę ją wnosić?

Stało się –  odebrałeś przesyłkę, otworzyłeś kopertę … i  tak, to właśnie pozew o rozwód. Może się tego pozwu spodziewałeś, bo już od dawna rozmawialiście o rozwodzie, a może to dla Ciebie zupełne zaskoczenie. Zaglądasz do koperty i oprócz pozwu znajdujesz tam coś jeszcze – a mianowicie kartkę papieru gęsto zadrukowaną pouczeniami. Czytasz i … dowiadujesz się, że powinieneś teraz wnieść odpowiedź na pozew o rozwód.

Przeczytałeś pouczenie i zastanawiasz się co teraz?

Zaczynasz czytać i dowiadujesz się, że sąd zobowiązuje cię do tego aby złożyć odpowiedź na pozew o rozwód.

 

I możesz zadać pytanie: czy na pewno muszę coś składać w sądzie? Przecież i tak pewnie przyjdę na rozprawę. Tak więc: nikt nie nałoży na ciebie kary, jak odpowiedzi na pozew o rozwód nie złożysz, ale… złożenie tej odpowiedzi jest w Twoim interesie.

Napisz sądowi, jakie jest Twoje stanowisko, jak według Ciebie wygląda historia Waszego małżeństwa.

Tu jedna uwaga: jeśli pozew zawiera wniosek o rozwód bez orzekania o winie, a Ty się z tym zgadzasz to naprawdę nie musisz “wyciągać” wszystkich przykrych spraw i historii, które były między Wami. W takiej sytuacji lepiej będzie ograniczyć treść uzasadnienia odpowiedzi na pozew do koniecznego minimum.

Kolejna ważna kwestia: dowody.

 

Jeśli chcesz orzeczenia o winie drugiej strony, albo inaczej widzisz kwestię kontaktów z dzieckiem, albo oceniasz wysokość żądanych alimentów jako absurdalną… złóż wraz z odpowiedzią na pozew swoje dowody, które będą stanowić potwierdzenie twojego stanowiska.

Może będziesz chciał, aby sąd wezwał na rozprawę świadków? Jeśli tak, to złóż taki wniosek dowodowy. Podaj dokładne dane tych świadków wraz z adresem, aby sąd mógł ich wezwać.

Sprawdź jaki termin sąd zakreślił do tego, aby złożyć odpowiedź na pozew i postaraj się aby pismo złożyć przed upływem zakreślonego terminu.

(tak, wiem – to nie apelacja, iż terminu nie można w żaden sposób przekroczyć ani o jeden dzień, ale jednak mimo wszystko postaraj się pamiętać o terminie)

I tu mała, ale dość ważna uwaga:

jeśli chcesz, aby odpowiedź na pozew o rozwód napisał dla ciebie adwokat,to nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, daj prawnikowi  czas, aby mógł się przygotować i aby to pismo naprawdę w pełni odzwierciedlało twoje stanowisko.

 

A wracając do tych dowodów:

Niestety – jest ryzyko, iż jeśli nie złożysz tych dowodów teraz, to później sąd uzna je za spóźnione i dowodów tych nie dopuści. Tak – nie wszystkie dowody możesz teraz złożyć, ale przynajmniej część na pewno możesz, więc to zrób.

(i tak – kto na tym straci? Niestety Ty. Tak więc potraktuj kwestię odpowiedzi na pozew poważnie i nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę)

Pamiętaj, aby odpowiedź na pozew złożyć w dwóch egzemplarzach – jeden z nich sąd wyśle do drugiej strony.

Pismo możesz złożyć na biurze podawczym sądu, albo wysłać do sądu listem poleconym.

Wnosząc odpowiedź na pozew nie musisz uiszczać żadnych opłat.

Rzecz dotyczy nie tylko pozwów o rozwód – możesz także otrzymać np. pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej, o alimenty, albo jakikolwiek inny. W każdej sytuacji dobrze będzie przedstawić sądowi swoje stanowisko i złożyć dowody.

 

I jeszcze  jedno – brak odpowiedzi na pozew o rozwód nie zablokuje sprawy.

 

Może tak być, iż nie chcesz rozwodu.

Jeśli tak jest, napisz to wyraźnie w odpowiedzi na pozew. Przedstaw swoje dowody. To Twoja  sprawa i w Twoim interesie jest to, aby wykazać w sprawie aktywność.

I tak : powtarzam: brak odpowiedzi na pozew o rozwód nie spowoduje, iż sąd zaniecha wyznaczenia rozprawy.

A jak nie napiszesz tej odpowiedzi i nie wyślesz jej do sądu, a ponadto nie przyjdziesz do sądu na rozprawę?

Cóż to już w ogóle zły pomysł. Wspominałam kiedyś, że jest coś takiego jak wyrok zaoczny. Wrócę wkrótce do tematu, gdyż konsekwencje braku jakiejkolwiek aktywności mogą okazać się dla Ciebie dotkliwe.

 

Uwaga z przyszłości :

W listopadzie 2019 r., było sporo zmian w procedurze cywilnej.

 

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

kasia-skowronska-o-mnie

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

O-mnie2

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

12 komentarzy

 1. Grażyna
  10.01.2019 @ 22:39

  Witam,chcę złozyć pozew o rozwód z orzekaniem winy wraz z alimentami.Nie wiem jak mozna zdobyć potwierdzenia pobytu męża w izbie wytrzeżwień,nie bardzo pamietam daty,a kilka razy się zdarzało.Nie pamiętam też dat wzywania policji do domu,czy policja udostępni mi taką historię?

  Reply

  • Katarzyna Skowrońska
   21.02.2019 @ 16:24

   Sąd może zwrócić się z wnioskiem o udzielenie informacji do różnych instytucji. Zachęcam do kontaktu z adwokatem w miejscu zamieszkania- na pewno doradzi, jak sformułować wniosek.

   Reply

 2. Piotr
  21.02.2019 @ 10:40

  Dzień dobry,

  mam pytanie – czy w ramach odpowiedzi na pozew obowiązkowym elementem jest ustosunkowanie się do tego, czy chcę lub nie chcę rozwodu?

  To znaczy czy mógłbym odpowiedzieć na pozew, odnosząc się do samej treści, jednocześnie nie wskazując, czy zgadzam się z roszczeniem powoda o orzeczenie rozwodu lub czy nie zgadzam się z roszczeniem powoda o orzeczenie rozwodu?

  Z pozdrowieniami

  Reply

  • Katarzyna Skowrońska
   21.02.2019 @ 16:23

   Sytuacja nie do końca jest dla mnie jasna: czy mam rozumieć, iż w ramach odpowiedzi na pozew nie chce Pan ujawniać swojego stanowiska? Z treści uzasadnienia zapewne przecież będzie wynikać to, jakie jest Pana stanowisko? Zachęcam do kontaktu z adwokatem w miejscu zamieszkania, w razie potrzeby proszę o kontakt w drodze mailowej.

   Reply

 3. Aga
  22.05.2019 @ 09:24

  Dzień dobry złożyłam pozew i rozwód bez orzekania o winie jednak mój mąż zatrudnił adwokata i wysłał mi pismo ze chce orzekania o mojej winie co powinnam odpisać poproszę o podpowiedź jak to powinno wyglądać

  Reply

  • Katarzyna Skowrońska
   07.06.2019 @ 13:46

   W takiej sytuacji niestety rozwód bez orzekania o winie nie będzie już możliwy. Konieczna będzie zmiana stanowiska z Pani strony.
   Trzeba też będzie złożyć wnioski dowodowe – dlatego sugerowałabym kontakt z adwokatem w miejscu zamieszkania.

   Reply

 4. Pozew
  22.05.2019 @ 20:18

  Dzień dobry mam pytanie dlaczego zwrócono mi dokumęty i opłatę pozwu rozwodowego bez wskazania błędów. Złożyłam wszystkie dokumenty

  Reply

  • Katarzyna Skowrońska
   07.06.2019 @ 13:53

   Niestety trudno mi konkretnie odpowiedzieć bez zapoznania się z dokumentami. Proszę jeszcze raz przeanalizować pismo otrzymane z sądu. Ewentualnych braków
   formalnych może być sporo – najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z adwokatem w miejscu zamieszkania. Prawdopodobnie jest możliwość, aby np. złożyć pozew ponownie.

   Reply

 5. Kasia
  22.06.2019 @ 11:22

  Witam…..dzień dobry . Z pytaniem do Pani . Złożyłam pozew o rozwód z orzekaniem o winie. Mąż wystąpił do kancelarii prawnej i odesłano mi odpis czyli odpowiedź na pozew. Co mam zrobić ? odpowiadać na to czy cnie .?? Ponadto razem z odpowiedzią przyszło , ze terminie 14 dni mam sie odnieść do zarzutów i w formie pisma procesowego . Nie rozumiem dlaczego przeciez to ja składam pozew o rozwód o winie . Proszę o odpowiedź . Dziekuje i pozdrawiam .

  Reply

 6. mateusz
  12.12.2019 @ 12:49

  dostalem pozew o rozwod i mam odpowiedziec w term 14 dni
  rozwod jest bez orzekania o winie
  powod roznica charakteru , majatku wspolnego zadnego, zreszta jest intercyza, dzieci nie mamy i jestesmy 60 plus wiek
  czy musze odpowiadac i biegac po sadach JA JESTEM ZGODNY JESTEM ZA
  DZIEKUJE JESLI TO NIE TRUDNOSC

  Reply

 7. Iwona
  12.12.2019 @ 15:08

  Mąż złożył pozew o rozwód bez orzekania o winie. Sąd w piśmie nie zobowiązał mnie do odpowiedzi. Jednak ja nie chce rozwodu bez orzekania o winie ale z wyłącznej winy męża (zdrada). Czy mogę gromadzić materiały dowodowe i przedstawić je na rozprawie i wnieść o rozwód z orzekaniem o winie męża? Nie będzie za późno

  Reply

 8. Joanna
  16.07.2020 @ 09:01

  Witam , jakie dokumenty trzeba dolączyć to odpowiedzi na pozew rozwody. Zaznaczam,że pozew rozwodowy jest bez orzekania o winie

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się