Przyczyny rozwodu mogą być zawinione kub niezawinione. Do tych zawinionych należą zdrada, alkoholizm, przemoc… To często spotykane powody, dla których sąd orzeka o rozwiązaniu małżeństwa. Ale jak wynika ze statystyk, jeszcze częściej wskazywaną przyczyną rozpadu małżeństwa jest no właśnie: niezgodność charakterów.
Na pewno słyszałeś już to określenie: “niezgodność charakterów”
I może nawet zastanawiałeś się, co się kryje za tym sformułowaniem?
Niezgodność charakterów przyczyną rozwodu?
Wiem, jak różne oczekiwania mają poszczególne osoby w odniesieniu do małżeństwa i współmałżonka.
I faktycznie: bywa tak, iż para decyduje się na ślub po dość krótkim okresie “chodzenia” ze sobą, a potem okazuje się, iż każda z osób ma zupełnie inne przyzwyczajenia, nawyki, potrzeby, oczekiwania, upodobania…
I nie – nie jest tu moją rolą ocenianie, czy takie przyczyny są wystarczające czy “jeszcze” wystarczające nie są.
Ja mogę być pełnomocnikiem w takiej sprawie, ale decyzja należy do Ciebie.
I… w sumie tak. Jeśli uważasz, iż na niezgodność charakterów powołują się małżonkowie w sytuacji gdy chcą po prostu szybko zakończyć swoje małżeństwo bez przeprowadzania postępowania dowodowego oraz z pominięciem drobiazgowego tłumaczenia obcym w końcu ludziom “co poszło nie tak” to owszem – tak właśnie całkiem często jest.
Z moich doświadczeń wynikających z prowadzenia takich spraw wynika, iż bardzo często za tą “różnicą charakterów” kryje się zupełnie odmienne podejście do … pieniędzy.
Gospodarowanie wspólnym budżetem, okoliczność iż jedna z osób zarabia znacznie więcej, nawyki finansowe wyniesione z domu… Nie wiesz nawet (no chyba, że akurat wiesz) ile to powoduje konfliktów.
Wiadomo, miłość jest najważniejsza, ale… pieniądze też są dość istotne, zwłaszcza jak trzeba spłacać kredyt, opłacić ubezpieczenie samochodu, odłożyć na wakacje, bo już nie wspominam o pieniądzach na edukację dzieci i wszystkie potrzeby dotyczące dzieci.
Tak, różne podejście do pieniędzy to też częsta przyczyna rozwodu.
I pewnie gdzieś w tle jest właśnie ten “charakter”
Każda sytuacja jest inna.
Różne podejście do oszczędzania i wydatków to zdecydowanie bardzo szerokie pole do konfliktów.
Nie mówię też tu, ile konfliktów powodują kwestie finansowe, gdy maż czy żona ma dzieci z wcześniejszych związków.
Doświadczenia wyniesione z domu, wcześniejszych związków, osobiste przekonania… to wszystko ma znaczenie.
Jeśli mogę coś doradzić : “wspólny budżet”, gospodarowanie wspólnymi pieniędzmi, oszczędzanie pieniędzy to kwestie, które zdecydowanie dobrze jest omówić. Jeśli nie przed ślubem, to chociaż na początku małżeństwa.
Na marginesie : pamiętasz iż pobrane wynagrodzenie za pracę stanowi majątek wspólny małżonków?
(no chyba, iż małżonkowie zdecydowali się zawrzeć umowę w kwestii ustanowienia rozdzielności majątkowej)
I nie – akurat pisząc ten artykuł nie mam na myśli przemocy ekonomicznej, o tym napiszę innym razem.
Czy samo tylko napisanie w pozwie, iż “powód wnosi o rozwód, ze względu na niezgodność charakterów” wystarczy, aby sąd orzekł o rozwodzie?
Cóż, raczej trzeba będzie napisać coś więcej.
I tak, musisz liczyć się także z tym, iż podczas rozprawy sędzia będzie jednak dopytywać, co się konkretnie stało, że jednak zdecydowałeś się na rozwód.
Wiem, jak różne są sytuacje i daleka jestem od tego, aby oceniać.
Rozumiem, że nie chcecie walczyć o winę drugiej strony. Naprawdę bardzo rzadko zdarza się, abym kogoś zachęcała do walki o rozwód z orzeczeniem o winie – w szczególności, jak są małe dzieci.
Pamiętasz, jak całkiem niedawno wspominałam o tym, dlaczego tak ważne jest to, jak sformułujesz uzasadnienie pozwu o rozwód?
Więc tak: chcesz rozwodu bez winy- napisz tak uzasadnienie, aby było jasne że chcesz rozwodu bez winy.