Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Nierówne udziały w majątku wspólnym – kiedy zgłosić taki wniosek?

Wspominałam już kiedyś, że udziały stron w majątku stron są co do zasady równe. No właśnie: co do zasady. To oznacza, iż w sprawie o podział wspólnego majątku każde z małżonków może wnosić, aby sąd ustalił, że udziały te jednak równe nie są. Wniosek o nierówne udziały w majątku wspólnym powinien jednak zostać złożony w toku postępowania przed sądem I instancji, a najlepiej już w samym wniosku rozpoczynającym to postępowanie.

Pamiętasz ten wpis? 

 

Sprawy o podział wspólnego majątku rozpatrywane są w tzw. postępowaniu nieprocesowym. (chociaż interesy strony dość często, żeby nie powiedzieć, że zazwyczaj) bywają sprzeczne.

W takim trybie – nieprocesowym sąd pewne rzeczy robi „z urzędu”.

ALE:

jeśli chcesz wnosić o ustalenie nierównych udziałów w tym majątku, musisz złożyć taki wniosek. „Sam z siebie” sąd o nierównych udziałach w majątku nie orzeknie.

O przesłankach ustanowienia tych nierównych udziałów już wspominałam.

Jeśli więc zamierzasz w sprawie o podział wspólnego majątku teki wniosek złożyć – zrób to jak najszybciej. A już na pewno w żadnym razie nie czekaj aż do postępowania przed sądem II instancji.

 

Wniosek o nierówne udziały przed sądem

 

Jak wyraźnie powiedział Sąd Najwyższy: w postępowaniu apelacyjnym nie można żądać ustalenia nierównych udziałów w sprawie o podział majątku wspólnego, jeżeli przed sądem I instancji takie żądanie nie było zgłoszone. (postanowienie SN – Izba Cywilna z dnia 6.04.1998 r., sygn. akt I CKN 1113/97)

Oczywiście nie wystarczy ograniczyć się do samego złożenia wniosku o te „nierówne udziały”. Trzeba też taki wniosek dokładnie uzasadnić. I przedstawić dowody, potwierdzające zasadność takiego wniosku.

I coś jeszcze: pisałam już o tym kiedyś, ale … Sama tylko okoliczność, iż żona „siedziała” w domu i się tym domem zajmowała, nie pracując zarobkowo to jeszcze za mało, aby sąd uwzględnił wniosek o ustalenie nierównych udziałów

(nawet jeśli wydaje ci się, iż nie jest to sprawiedliwe – to tak właśnie jest: sam fakt iż kobieta zajmowała się tylko domem i dzieckiem to za mało, aby sąd ustalił nierówne udziały)

 

I znowu: ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym to efekt trudny do osiągnięcia.

Przypomnę. To, iż zarabiałeś więcej to jeszcze nie jest wystarczająca przesłanka.

Tak samo nie jest taka przesłanką to, iż żona tylko “siedziała” w domu.

 

W postępowaniu przed sądem liczą się dowody – najlepiej zgłosić te dowody już w treści wniosku o podział wspólnego majątku.

 

I jeszcze jedno.

Orzeczenie winy w sprawie o rozwód nie ma automatycznego przełożenia na ustalenie nierównych udziałów.

 

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

Nierówne udziały w majątku wspólnym – kiedy zgłosić taki wniosek?

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

Nierówne udziały w majątku wspólnym – kiedy zgłosić taki wniosek?

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się