W pozwie (nie tylko zresztą w pozwie o rozwód) trzeba podać swój adres. Podanie adresu umożliwi sądowi wysyłanie dalszej korespondencji – np. zawiadomienia o terminie rozprawy. To wydaje się być oczywiste. Ale … czasem ktoś mieszka pod innym adresem, niż tam gdzie jest zameldowany i wtedy pojawia się wątpliwość.
Tymczasem z przepisu wyraźnie wynika, iż chodzi o adres zamieszkania strony.
Także o miejscu zamieszkania jest mowa w przepisie określającym właściwość sądu
(sąd, w okręgu którego małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, jeśli choć jedno z nich w okręgu tym ma jeszcze miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu, a w sytuacji gdy takiej podstawy określenia właściwego sądu brak – właściwy będzie do rozpatrzenia sprawy o rozwód sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej)
I jeszcze jedno – jak już sąd będzie doręczał korespondencję, to ją odbierz.
Znowu – to uwaga generalna – nie tylko w sprawach o rozwód.
Jeśli w trakcie trwania sprawy (a czasem sprawa może trwać wiele miesięcy, żeby nie powiedzieć że lat) zmienisz miejsce zamieszkania, koniecznie powiadom o tym fakcie sąd, który sprawę prowadzi.
Nieodbieranie korespondencji z sądu może okazać się niestety zgubne w skutkach.
Krzysztof
04.11.2014 @ 11:34
Witam!
Zloszylem pozew o rozwod bez orzekania o winie i otrzymalem wezwanie abym stawil sie w charakterze strony w sprawie z mojego powodztwa. Czy takie wezwanie to juz sprawa rozwodowa, na ktorej moze zapasc wyrok czy tylko samo przesluchanie i termnin rozprawy rozwodowej bedzie dopiero ustalony po przesluchaniu?
Z gory dziekuje za pomoc!
Katarzyna Skowrońska
06.11.2014 @ 19:34
Jeśli druga strona wyrazi zgodę na rozwód bez orzekania o winie, całkiem możliwe że sprawa zakończy się na
jednej rozprawie (pozostaje jeszcze pytanie czy mają Państwo małoletnie dzieci).