Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Jeszcze o winie przy orzekaniu rozwodu

Jak już była o tym mowa, orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego. (Sąd nie orzeka o winie tylko wtedy gdy obie strony zgodnie wnoszą o  rozwód bez orzekania o winie).

Warto wiedzieć, iż – jak Sąd Najwyższy wskazał w swoim orzecznictwie – przy przypisywaniu małżonkom w wyroku rozwodowym winy nie ma znaczenia okoliczność, który z małżonków ponosi winę “większą”, a który “mniejszą”.

Raczej więc nie znajdziemy w wyroku rozwodowym stwierdzenia, że mąż ponosi winę w 70 %, a żona w 30…(czyli w praktyce: jeśli mąż dopuścił się przemocy 5 razy, a żona tylko 2 razy to wielce prawdopodobnym będzie orzeczenie rozwodu z winy obu stron).

Orzeczenie rozwodu z winy obu stron nie musi więc wcale oznaczać, iż każda ze stron ponosi winę w 50%. Oczywiście wydanie takiego wyroku- z winy obu stron poprzedzi zapewne długotrwałe postępowanie dowodowe . Jak przyjmuje się w orzecznictwie –  orzeczenie rozwodu z winy obu stron oznacza, że nie można rozróżnić winy większej i winy mniejszej. Małżonek, który zawinił jedną z wielu (kilku) przyczyn rozkładu pożycia, musi być uznany za współwinnego, chociażby drugi małżonek dopuścił się wielu i to cięższych przewinień. Niedopuszczalna jest bowiem kompensata wzajemnych przewinień.

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

Jeszcze o winie przy orzekaniu rozwodu

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

Jeszcze o winie przy orzekaniu rozwodu

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

2 komentarze

 1. Ola
  28 lipca 2015 @ 10:20

  Witam! Czy idąc tym tropem nie dojedziemy do przekonania, że orzeczenie rozwodu z orzeczeniem o winie jest praktycznie niemożliwe? Zwykle jest bowiem tak, że każda ze stron widzi jakąś część winy w drugiej. Np. “zdradziłem, ale to dlatego że czułem się niekochany i zdrada nie jest bezpośrednią przyczyną rozwodu, a jedynie wynikiem nieadekwatności uczuć i zachowań mojej małżonki do moich wymagań”…Przecież każdy może tak powiedzieć i zawsze. A jednak rozwody z winy zapadają… To kiedy zapadają?

  Reply

  • Katarzyna Skowrońska
   18 sierpnia 2015 @ 16:43

   Każda sprawa jest inna, sąd orzeka zawsze w oparciu o materiał dowodowy zgromadzony w aktach sprawy.
   O to też chodzi – o ile powiedzieć czy napisać w piśmie procesowym można naprawdę dużo rożnych rzeczy, to swoje twierdzenia trzeba
   jeszcze udowodnić.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się