Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Czy sąd podzieli nasze wspólne długi?

Po zakończeniu małżeństwa przez rozwód przychodzi pora na podział zgromadzonego wspólnie majątku. I często są to sprawy budzące większe emocje niż sam rozwód. Emocje to jedna kwestia, ale sprawy o podział wspólnego majątku są też zazwyczaj dużo bardziej skomplikowane pod względem prawnym. Jednym z często powtarzających się pytań jest pytanie o to, czy jest możliwe, aby w sprawie o podział majątku po rozwodzie sąd podzielił długi.

Tak więc: czy sąd w sprawie o podział majątku może podzielić długi? Czy może zobowiązać w orzeczeniu jednego z małżonków aby spłacił całe zadłużenie, a drugiego małżonka z tego długu zwolnił? Dla niektórych może być to zaskoczeniem, dla innych pewnie spraw będzie oczywista.

Niestety tak to nie działa, przepisy takiej możliwości podziału długów  nie przewidują.

Nawet jeśli nie ma przepisu, który stanowi o tym wprost, jest orzecznictwo Sadu Najwyższego oraz Sądów Apelacyjnych dotyczące tej tematyki.

 

Czy sąd podzieli nasze długi?

 

W sprawach o podział majątku wspólnego małżonków po ustaniu ustawowej wspólności majątkowej przedmiotem podziału są tylko aktywa, a wśród nich przede wszystkim prawo własności (współwłasności) rzeczy, użytkowanie wieczyste i prawa rzeczowe ograniczone, a także wierzytelności, inne roszczenia i prawa majątkowe oraz ekspektatywy ich nabycia. Podział nie obejmuje natomiast długów – w każdej postaci – co oznacza, że sąd w zasadzie nie ustala ich istnienia i wysokości (wartości) ani nie orzeka o ich spłacie. Przyjmuje się też, że długów zaciągniętych przez oboje małżonków nie można rozliczać, gdyż mimo podziału majątku wspólnego dług nadal się utrzymuje, a przerzucenie długu tylko na jednego z małżonków godziłoby w prawa wierzycieli.

orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 13 marca 2020 r.,  sygn. akt III CZP 64/19

 

Tak więc : sąd nie dzieli długów, tylko aktywa.

Może chcesz dopytać jak wygląda sprawa podziału, gdy mieszkanie obciążone jest hipoteką?

To troszkę bardziej skomplikowane, tak więc odpowiem w osobnym wpisie.

Interesuję Cię ta tematyka? Chcesz wiedzieć co w sytuacji gdy jeden z małżonków spłaci cały dług jeszcze przed rozwodem? Albo już po rozwodzie?

Czy taki małżonek, który spłacił dług ma w ogóle jakieś możliwości, aby domagać się czegoś od drugiego małżonka? Jak myślisz?

 

Masz swoje przemyślenia w tym temacie? Podziel się w komentarzach.

Potrzebujesz mojej pomocy w sprawie o podział wspólnego majątku? Napisz do mnie wiadomość.

 

<a href=”https://pl.freepik.com/Obraz autorstwa freepik</a>

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

Czy sąd podzieli nasze wspólne długi?

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

Czy sąd podzieli nasze wspólne długi?

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się