Close
  • Rozwód, separacja, alimenty

Sprawa o rozwód się przeciąga, a ja chcę kupić nieruchomość

Wspominałam już kiedyś, iż sprawy o rozwód mogą trwać długo? A gdy małżonkowie domagają się orzekania o winie drugiej strony to nawet dłużej niż długo? (na marginesie : nawet gdy małżonkowie chcą się zgodnie rozwieść, to w niektórych sądach na termin rozprawy trzeba czekać ponad pół roku)

Zasadą jest, iż z datą zawarcia małżeństwa powstaje wspólność ustawowa. I (zdecydowana) większość małżeństw przy takim ustroju majątkowym pozostaje. Oczywiście – można w kancelarii notarialnej podpisać umowę o rozdzielności majątkowej. Ale… po ślubie mało kto o tym myśli, a gdy sprawa rozwodowa jest już w toku, szansa na porozumienie w kwestii ustroju majątkowego dramatycznie spada.

Tymczasem wiesz już, że małżeństwa nie da się uratować, może nawet od dawna nie mieszkacie razem i od pewnego czasu jesteś już w nowym związku?

Życie pisze różne scenariusze. czasem ludzie rozwodzą się dopiero po kilku latach faktycznej separacji czyli zupełnie osobnego życia.

I zdarza się tak, iż to jeden z małżonków otrzymuje znacznie wyższe wynagrodzenie za pracę niż drugi i postanawia – całkiem zresztą rozsądnie-przeznaczyć wolne środki na zakup mieszkania.

Wiadomo – różne są sytuacje.

Ale jeśli zapytasz prawnika czy możesz kupić sobie (dla swojej nowej rodziny) mieszkanie jeszcze przed rozwodem, to bądź przygotowany, iż prawnik będzie dopytywał o źródła finansowania tego zakupu.

Na marginesie : a  może pozostajesz formalnie w związku małżeńskim, rozwód trwa długo, a Ty od dawna jesteś w nowym związku i chcecie oboje (Ty i nowy partner czy nowa partnerka) kupić wasze pierwsze wspólne lokum nie czekając na jakiś rozwód? No to się dwa razy zastanów.

Odpowiedź, jaką usłyszysz od prawnika, może brzmieć: „to zależy”. Zależy z jakich środków ma być dokonany ten zakup. Jeśli dostałeś darowiznę od rodziców, albo odziedziczyłeś dolary po wujku z Ameryki to Twoja sytuacja jest korzystniejsza niż wtedy, gdybyś zamierzał mieszkanie to sfinansować z pieniędzy pochodzących z otrzymanego wynagrodzenia za pracę

Wiadomo – różne są sytuacje

 ale pamiętaj:

  • podczas trwania sprawy o rozwód formalnie jesteście jeszcze małżeństwem- aż do czasu gdy wyrok w sprawie o rozwód będzie prawomocny
  • jeśli nie zawieraliście umowy w przedmiocie rozdzielności majątkowej- to macie w małżeństwie ustrój wspólności ustawowej
  • wynagrodzenie za pracę to co do zasady majątek wspólny
  • oprócz majątku wspólnego są też majątki osobiste małżonków
  • pieniądze/przedmioty otrzymane na podstawie umowy darowizny czy też odziedziczone w spadku – to co do zasady majątek osobisty

Chcesz kupić mieszkanie pozostając jeszcze w związku małżeńskim, choćby tylko formalnie nawet w sytuacji gdy żyjecie osobno od kilku lat? Lepiej zapytaj prawnika czy to naprawdę dobry pomysł; niestety możesz się mocno zdziwić/ rozczarować gdy później przyjdzie do sprawy o podział wspólnego majątku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *