Close
  • Rozwód, separacja, alimenty

Separacja prawna a separacja faktyczna

Zdarza się tak, iż jedno z małżonków wyprowadza się ze wspólnego domu. Czasem nawet na dłużej. I co gorsze – taka sytuacja nie ma związku z pracą zawodową. W takiej sytuacji mamy do czynienia z separacja faktyczną. Po prostu – małżonkowie mieszkają osobno. Ale. Dalej pozostają małżeństwem – ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Co innego separacja prawna. Z separacją prawną mamy do czynienia wtedy, gdy została wniesiona taka sprawa do sądu, sąd wniosek o ustanowienie separacji uwzględnił i masz prawomocne orzeczenie, które to potwierdza.

(różnice między skutkami rozwodu i separacji omówię jeszcze dokładnie w osobnym wpisie)

 

I teraz :

to że mieszkacie osobno nawet od 10 lat nie zmienia tego, że jesteście małżeństwem.

Ze wszystkimi tego konsekwencjami.

A jest tego sporo – pojawia się kwestia odpowiedzialności za zobowiązania, nabywania rzeczy do wspólnego majątku, dziedziczenia ustawowego…

Tak: jeśli będzie prawomocne orzeczenie sądu w kwestii separacji to powstanie między małżonkami rozdzielność majątkowa- po uprawomocnieniu się wyroku nie ma już potrzeby zawierania osobnej umowy.

Tylko właśnie : tak jest w przypadku separacji prawnej orzeczonej przez sąd.

 

Jednak nie jest tak, iż gdy mieszkacie  osobno i prowadzicie osobne życie, nie masz na nic wpływu.

W przypadku separacji faktycznej dobrze jest rozważyć ustanowienie takiej rozdzielności majątkowej w drodze umowy – w formie aktu notarialnego. A jeśli to jest niemożliwe: rozważyć wniesienie pozwu o ustanowienie rozdzielności majątkowej  przez sąd.

I tak na koniec : pamiętasz pewnie, iż rozdzielność majątkowa nie zmienia ustawowego porządku dziedziczenia? Tzn. możecie mieć rozdzielność majątkową, zrobić nawet podział wspólnego majątku, a jeśli formalnie pozostajecie małżeństwem to … wiesz, kto to wszystko odziedziczy, jak nie napisz testamentu?

I jeszcze jeśli chodzi o separację faktyczną:

pisałam o tym kiedyś, ale przypomnę:

Ojcem dziecka jest mąż matki. To takie domniemanie prawne. Może ci się to wydawać dziwne, czy wręcz niedorzeczne, no ale tak jest. I naprawdę : w USC to, że małżonkowie od dwóch lat to nawet się nie widzieli nie zrobi na nikim wrażenia.

Nawet jeśli małżonkowie nie utrzymują kontaktu od lat, a kobieta urodzi dziecko, to właśnie mąż matki jest ojcem.

A co z tym domniemaniem, jak jest orzeczona separacja prawna?

Do skutków separacji i rozwodu wkrótce wrócę, bo to temat na całkiem obszerny wpis.

(dobrze – dla bardzo niecierpliwych podaję podstawę prawną: art. 62 k.r.o.)

 

Reasumując:

  • jeśli od dawna mieszkacie osobno, zastanów się czy separacja prawna nie będzie dobrym rozwiązaniem
  • może takim rozwiązaniem będzie rozwód?  (może wcześniej nie chcieliście się na to decydować np. ze względu na małoletnie dzieci, a teraz już sytuacja wygląda inaczej)
  • jeśli nie uważasz separacji czy rozwodu za dobry pomysł: zastanów się czy dobrym pomysłem nie będzie ustanowienie rozdzielności majątkowej
  • jak już podejmiecie decyzję o rozdzielności majątkowej, rozważ czy nie byłoby dobrym pomysłem aby także podzielić wspólnie zgromadzony majątek
  • nawet jak macie już rozdzielność majątkową: może dobrym pomysłem będzie jeszcze napisanie testamentu

 

Jeśli masz pytania, pamiętaj : zawsze możesz do mnie napisać.
katarzyna.skowronska@adwokatura.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *