Close
  • Rozwód, separacja, alimenty

Rozdzielność majątkowa. Czy można wnieść pozew o jej ustanowienie, gdy w toku jest sprawa o rozwód?

Tytuł wpisu dość długi, zagadnienie należące do złożonych:

Czy można wnieść osobny pozew domagając się tego, aby sąd w swoim wyroku ustanowił rozdzielność majątkową między małżonkami?

Czy sprawa o rozwód i sprawa o ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej mogą toczyć się równolegle, niezależnie od siebie?

Pytanie długie, odpowiedź krótka :  tak, jest to dopuszczalne.

Może zapytasz : ale po co?

i to całkiem dobre pytanie, bo – jak wspominałam ostatnio – gdy będzie prawomocny wyrok sądu w sprawie o rozwód, to rozdzielność powstanie z mocy prawa.

Tylko że czasami sprawa o rozwód może trwać naprawdę długo (w szczególności gdy małżonkowie konsekwentnie walczą o orzeczenie winy drugiej strony albo gdy problemem staje się ustalenie kontaktów z dzieckiem czy też wysokość alimentów).

Gdy rozwód mocno się przeciąga, wniesienie sprawy o to, aby sąd ustanowił tę rozdzielność może mieć sens. W szczególności, gdy od dawna nie mieszkacie razem zastanów się nad taką opcją.

A jak już wnosisz pozew o ustanowienie tej rozdzielności… to może rozważysz czy w Twojej sytuacji rozdzielność z datą wsteczną byłaby celowa i możliwa?

Tak- sąd w pewnych sytuacjach może orzec o rozdzielności majątkowej z wcześniejszą datą.

O tym będzie osobny wpis.

(rozdzielność z datą wsteczną może orzec tylko sąd, u notariusza możecie wspólnie podpisać umowę o ustanowieniu rozdzielności z datą bieżącą)

I tak : sprawę o ustanowienie tej rozdzielności rozpatruje sąd rejonowy (a więc inny niż sąd, który wydaje wyrok w sprawie o rozwód)

I jak się już może domyślasz:

Jeśli Ty wnosisz pozew do sądu i opisujesz w nim pewne sytuacje, to także Ty powinieneś dysponować dowodami na potwierdzenie tego, co w pozwie opisujesz.

Tylko przypomnę: naprawdę każda sprawa jest inna.

A co gdy to sprawa o rozwód zakończy się wcześniej?

Spokojnie, jak sprawa o rozdzielność została wniesiona, to sąd wyda wyrok.

One thought on “Rozdzielność majątkowa. Czy można wnieść pozew o jej ustanowienie, gdy w toku jest sprawa o rozwód?

  1. Dominika

    Dobrze, że został poruszony i wyjaśniony ten temat, bo rozdzielność majątkowa i rozwód są to bardzo delikatne tematy dla każdej ze stron więc należy wyjaśniać jak najwięcej by później nie było niedomówień i sprawa ciągnęła się jeszcze dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *