Close
  • Rozwód, separacja, alimenty

Podział majątku w sprawie o rozwód

Co do zasady… co do zasady to podział majątku następuje po tym, jak strony się rozwiodą i dysponują prawomocnym wyrokiem rozwodowym. Wtedy jedna ze stron wnosi do sądu rejonowego wniosek o podział majątku. Druga strona składa odpowiedź na wniosek i sprawa toczy się czasem i przez całe lata. Czy jednak można to wszystko nieco przyspieszyć i przeprowadzić podział majątku w sprawie o rozwód?

Może być i tak, iż byli małżonkowie dojdą do porozumienia i uda im się  zawrzeć (najczęściej u notariusza) umowę w przedmiocie tego podziału. Jeśli w skład dzielonego majątku wchodzi nieruchomość- a nie chcecie iść ze sprawą do sądu – trzeba będzie stawić się w kancelarii notarialnej.

To często spotykany scenariusz.

Ale oczywiście to tylko  jedna z kilku możliwości.

Jak już wiesz, strony mogą w czasie trwania małżeństwa (ewentualnie nawet czasem jeszcze przed ślubem) zawrzeć u notariusza umowę w przedmiocie ustanowienia rozdzielności majątkowej.

I później, gdy taka umowa jest zawarta, otwiera się możliwość podziału majątku jeszcze w trakcie trwania małżeństwa.

Są też sytuacje, kiedy byli małżonkowie w ogóle nie decydują się na podział majątku.  Ja akurat co do zasady takiego rozwiązania nie polecam. Zaniechanie w tym zakresie może zemścić się potem, ale wiadomo: różne są sytuacje.

Więc tak : można podzielić majątek po rozwodzie, można podzielić majątek jeszcze przed rozwodem,  a czy można jednocześnie z rozwodem??

Otóż… można.

Jeśli uda się wam porozumieć, można podjąć próbę dokonania podziału tego majątku wspólnego już w sprawie o rozwód.

Tylko aby było to możliwe, wszystkie kwestie dotyczące tego podziału muszą być ustalone i nie może budzić wątpliwości żadna z kwestii, które pojawiają się przy podziale. Czyli nie może budzić wątpliwości co wchodzi w skład wspólnego majątku, jaką wartość mają poszczególne składniki oraz w jaki dokładnie sposób ma nastąpić ten podział.

Gdyby tak się stało, iż sąd mimo wszystko nie zajmie się podziałem majątku w sprawie rozwodowej to…  W takiej sytuacji pozostanie notariusz (konieczny gdy w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość) albo wniesienie sprawy do sądu rejonowego – o podział majątku.

Oczywiście pozostaje kwestia przygotowania „papierów”.

Im lepiej taki wniosek przygotowany, tym bardziej prawdopodobne, iż sąd w sprawie rozwodowej zajmie się też podziałem majątku.

Jeśli np. w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość, pamiętaj o aktualnym odpisie księgi wieczystej. Przygotowanie tych dokumentów to kwestia indywidualna, sporo zależy od tego, co dokładnie ma  być przedmiotem podziału,

W takiej sytuacji trzeba też pamiętać o dodatkowej opłacie. Na szczęście nie jest ona wysoka.

 

Jeśli masz pytania, pamiętaj : zawsze możesz do mnie napisać.
katarzyna.skowronska@adwokatura.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *