Close
  • Rozwód, separacja, alimenty

Jak napisać uzasadnienie pozwu o rozwód?

Uzasadnienie jest częścią pozwu. Zazwyczaj to najobszerniejsza część pozwu, tak więc wymaga szczególnej uwagi i poświęcenia  temu zagadnieniu osobnego wpisu. Uzasadnienie pozwu o rozwód może być szczególnie trudne do napisania, gdyż w takich sprawach do głosu dochodzą silne emocje.

A jeśli chodzi o tytułowe pytanie: jak napisać uzasadnienie pozwu o rozwód?

Odpowiedź jak zawsze brzmi : to zależy.

Zależy od tego, o co wnosisz w pozwie. Uzasadnienie musi „pasować” do zawartych w pozwie wniosków.

W uzasadnieniu takiego pozwu opisz historię waszego małżeństwa, napisz kiedy wzięliście ślub, czy macie dzieci, czy zawieraliście małżeńskie umowy majątkowe.

Napisz jak przebiegało wasze wspólne pożycie. Kiedy przestało się między wami układać, kiedy została podjęta decyzja w kwestii rozwodu…

Inaczej będzie wyglądać uzasadnienie, jeśli chcesz się rozwieść bez orzekania o winie, a inaczej jeśli ma to być rozwód z winy drugiej strony.

W tym drugim przypadku niestety trzeba będzie dokładniej opisać historię waszego małżeństwa i wskazać, na czym polega to zawinienie.

Tak, uzasadnienie pozwu to dobre miejsce aby dokładnie opisać, jakie dowody sąd ma przeprowadzić.

Myślisz, że uzasadnienie pozwu o rozwód w sytuacji, gdy nie chcesz orzekania o winie to sprawa prosta i nie wymagająca uwagi?

Otóż nie do końca.

Nawet w takiej sytuacji to kwestia istotna.

Dobrze napisane uzasadnienie pozwu o rozwód ma duże znaczenie.

Wyobraź sobie pozew o rozwód, w którym ktoś właśnie wnosi o rozwód bez orzekania o winie, ale w uzasadnieniu… dokładnie opisuje całą historię swojego małżeństwa, łącznie z tymi najmniej ciekawymi szczegółami.

Następnie druga strona dostaje odpis takiego pozwu i… jak myślisz, będzie zadowolona?

Zgadłeś, zapewne nie. I nawet jak ta „druga strona” zamierzała zgodzić się na rozwód bez winy, to po przeczytaniu takiego uzasadnienia szanse na „rozwód za porozumieniem” mogą się znacznie zmniejszyć.

Kolejna kwestia to dzieci. Wasze wspólne małoletnie dzieci.

W wyroku sąd będzie orzekał o władzy rodzicielskiej nad waszymi wspólnymi dziećmi oraz o tym, jak będą wyglądać spotkania dziecka z tym rodzicem, z którym dziecko już nie będzie mieszkać.

Uzasadnienie pozwu, w sytuacji gdy macie dzieci to temat na osobny wpis.

Jeśli jesteście zgodni w tych kwestiach,wystarczy krótsze przedstawienie sytuacji i – co jest częstą praktyką- dołączenie do pozwu tzw. planu rodzicielskiego (zwanego też planem wychowawczym)

Może też tak niestety być, iż to właśnie kwestie dotyczące dzieci są najbardziej sporne.

W takiej sytuacji uzasadnienie pozwu w tym przedmiocie będzie wymagało więcej uwagi.

Jak wspomniałam można o tym napisać osobny artykuł – i artykuł taki prędzej czy później pojawi się na blogu, ale pamiętaj : jeśli o coś wnosisz, to Ty musisz przedstawić sądowi argumenty przemawiające za takim rozstrzygnięciem. No i oczywiście wskazać dowody, które sąd powinien przeprowadzić.

Kolejna kwestia, o której orzeka sąd, to alimenty na małoletnie dzieci stron.

Jeśli to ty piszesz pozew, w którym wnosisz o zasądzenie alimentów na wasze wspólne dzieci, to pamiętaj aby dokładnie opisać jakie są koszty utrzymania dzieci i jakie są (w twojej uzasadnionej ocenie) możliwości zarobkowe twojego męża (ewentualnie twojej żony). Tak, to nie są częste przypadki, ale może tak być iż dzieci zostaną z ojcem, a matka zostanie zobowiązana do płacenia alimentów.

Tak jak w przypadku innych wniosków – pamiętaj o dowodach.

Jeśli w pozwie wnosiłeś też, aby sąd orzekł w innych jeszcze kwestiach, rozwiń to w uzasadnieniu i napisz dlaczego sąd powinien tak sformułowane wnioski uwzględnić.

 

A ponadto:

napisz w uzasadnieniu, czy były próby podjęcia mediacji, a jeśli nie to dlaczego

(to nie musi być akurat długi wywód – możesz po prostu napisać, że strony nie uczestniczyły w postępowaniu mediacyjnym, gdyż same doszły  do porozumienia w istotnych kwestiach – to akurat w przypadku rozwodu bez winy i porozumienia w kwestiach dotyczących dzieci – jeśli macie dzieci)

I taka uwaga dotycząca pisania uzasadnień w ogóle:

pisz prosto, konkretnie, spójnie, postaraj się zapanować nad emocjami.

Pamiętaj – piszesz ten pozew dla sądu.

Sąd nie zna ciebie, ani historii waszego małżeństwa.

To co dla ciebie jest oczywiste, dla sądu już być takie nie musi.

Na marginesie : zastanawiałeś się kiedyś, ile spraw ma „w referacie” przeciętny sędzia w wydziale rozwodowym?

No własnie. Zależy od wydziału, ale powiem ci, że … dużo. Na pewno więcej, niż pomyślałeś.

 

 

Jeśli masz pytania, pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać.

katarzyna.skowronska@adwokatura.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *