Close
  • Rozwód, separacja, alimenty

Czy w sprawie o rozwód bez orzekania o winie muszą być świadkowie?

Jak już wiesz, w sprawach sądowych liczą się dowody. Tak  też jest w sprawach rozwodowych. Często bywa tak, iż zeznania świadków to  jedyny dowód, jaki możesz przedstawić sądowi na potwierdzenie tego, co piszesz w pozwie.

Ale… czy zawsze trzeba tych świadków wskazywać już w pozwie?

Domyślasz się już pewnie, iż odpowiedź brzmi – nie zawsze.

Świadkowie zazwyczaj powoływani są po to, aby potwierdzić okoliczności, o których piszesz w pozwie, a które dotyczą tego z jakich przyczyn doszło do rozpadu waszego małżeństwa.

W sprawach rozwodowych świadkami najczęściej są osoby z bliskiej rodziny – bo właśnie to one mają największą wiedzę dotyczącą tego, co się między wami działo.

I często to wnioskowanie świadków jest trudne i stresujące dla samych stron.

(naprawdę – nawet dla osoby, która tych świadków zawnioskowała słuchanie tego co strony mają do powiedzenia jest często trudne i nieprzyjemne)

Tak więc… może rozważysz rozwód bez orzekania o winie?

W takiej sytuacji postępowanie dowodowe można ograniczyć do minimum – i tak oznacza to, iż jak piszesz pozew o rozwód bez orzekania o winie, to wnioskowanie o dopuszczenie dowodu z zeznań świadków możesz pominąć.

Pisałam już kiedyś:

jak chcesz rozwodu bez orzekania o winie – napisz uzasadnienie pozwu w taki sposób, aby faktycznie wynikało z tego, iż chcesz rozwodu bez orzekania o winie.

Czyli: jeśli wnosisz o rozwód bez orzekania o winie, nie musisz już w pozwie wnosić o przesłuchiwanie świadków. Jeśli druga strona jednak będzie domagać się rozwodu z Twojej winy, to jeszcze będziesz mieć czas, aby zawnioskować swoje dowody.

Jeśli zrobisz inaczej i wylejesz w uzasadnieniu wszystkie swoje żale, a druga strona to przeczyta… cóż, rozwód bez orzekania o winie może stać się mocno wątpliwy.

No dobrze, a jak mamy małe dzieci?

Czy można rozwieść się bez powoływania świadków jak są dzieci?

Może będziesz zaskoczony, ale… w sytuacji gdy jesteście w stanie ustalić wszystkie kwestie dotyczące władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem po rozwodzie to tak:  może się obejść bez słuchania świadków.

I tylko jeszcze coś doprecyzuję:

tak, dalej są w kodeksie przepisy o prekluzji.

Jak wnosisz pozew z orzekaniem o winie, to dobrze będzie już w pozwie zawnioskować świadków.

Ale – jak wnosisz pozew o rozwód bez orzekania o winie to nie musisz (a może nawet nie powinieneś już w pozwie składać takich wniosków dowodowych)

 

Naprawdę: rozprawa może potrwać godzinę czy dwie, a żal po przesłuchaniu świadków długie miesiące.

Tak, ja wiem, że czasami inaczej się nie da, ale może chociaż rozważysz rozwód bez orzekania o winie?

 

Jeśli masz pytania, pamiętaj : zawsze możesz do mnie napisać.
katarzyna.skowronska@adwokatura.pl

One thought on “Czy w sprawie o rozwód bez orzekania o winie muszą być świadkowie?

  1. Tamara Pokrzywka-Bensalem

    Zgadzam się z Panią Mecenas – po co męczyć strony i świadków jak można zakończyć sprawę nawet na jednej rozprawie (czasem 15 minutowej). W praktyce – w sprawach, w których udało się rodzicom stworzyć plan wychowawczy – nie wskazuję świadka na okoliczność sytuacji opiekuńczo – wychowawczej dzieci. Także wychodzę z założenia, że skoro rodzice coś ustalili i nie kwestionują swoich predyspozycji wychowawczych to po co przedłużać postępowanie. W większości spraw nie ma z tym problemu, aczkolwiek zdarzają się sędziowie, którzy i tak wzywają do wskazania danych takiego świadka. Na szczęście do tej pory nie przedłużyło to postępowań (świadek słuchany był na tym samym terminie co strony i sądy wydawały od razu orzeczenie).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *