Close
  • Rozwód, podział majątku, prawo rodzinne

Czy rozstrzygnięcie o kontaktach z dzieckiem może być później zmienione?

Tak, wiesz już iż w wyroku rozwodowym sąd orzeka o kontaktach z dzieckiem. (tzn. określa jak będą wyglądać spotkania dziecka z tym z rodziców, z którym dziecko już nie będzie mieszkać) Rozstrzygnięcie o kontaktach z dzieckiem to część wyroku rozwodowego, ale może też być to zupełnie osobna sprawa przed sądem rejonowym.

O tej kwestii pisałam już kilka razy, choćby w tym wpisie.

Ale – rozwód rozwodem, zdarza się iż małżonkowie np. zajęci są walką o winę w tym postępowaniu i nie przykładają odpowiedniej wagi do kwestii kontaktów, albo ustalają coś „na szybko” bez dogłębnego przemyślenia.

Wiadomo – jest też tak, iż nie dzieje się nic specjalnego. Po prostu od rozwodu mija sporo czasu, dziecko nie ma już trzech lat, tylko sześć czy siedem i zaczyna właśnie edukację szkolną, a to orzeczenie o kontaktach zupełnie już nie pasuje do obecnej sytuacji życiowej rodziców (i oczywiście dziecka).

Oczywiście to nie wszystkie sytuacje : bo może jedno z rodziców musiało podjąć pracę zawodową w innym mieście albo z jakiekolwiek innego powodu zmienić miejsce zamieszkania.

Różne są sytuacje.

Niestety bywa też tak, iż rodzice – na etapie rozwodu nie regulowali dokładnie tych kontaktów, gdyż pozostawali w przekonaniu że „przecież się dogadają”. Ale niestety –  po pewnym czasie okazało się, iż to „dogadywanie” zupełnie im nie wychodzi…

Może ktoś podjął decyzję o ponownym związku małżeńskim, pojawiły się kolejne dzieci, a to starsze zeszło na drugi plan? Znasz takie sytuacje? Ja niestety tak.

Opisane powyżej sytuacje mają miejsce dość często.

I w takich właśnie sytuacjach przynajmniej jedno z rodziców zadaje sobie pytanie „co teraz”?

„Jak mają wyglądać kontakty z dzieckiem, kiedy sposób ich wykonywania określony w wyroku rozwodowym zupełnie nie odpowiada naszym potrzebom i nowej sytuacji”?

Nie ma sensu, aby „było w obrocie prawnym” orzeczenie, które nie jest i co więcej – nie może być wykonywane.

Co więcej – w pewnych przypadkach – przy złej woli po stronie drugiego z rodziców taka sytuacja, czyli istnienie orzeczenia, które nie jest wykonywane może oznaczać dla ciebie kłopoty.

Więcej na ten temat napiszę w osobnym artykule, ale niestety tak już jest.

Dlatego własnie rozstrzygnięcie o kontaktach z dzieckiem może zostać w razie takiej potrzeby zmienione.

Tak, sytuacja po wyroku rozwodowym często się zmienia

 

Bywa też niestety tak, jak już wspomniałam, iż ojciec (rodzic, którego ustalenie tych kontaktów dotyczy) nie za bardzo interesuje się dzieckiem, gdyż np. założył nową rodzinę.

Wiem, wiem, podobno częściej to matki (rodzic, z którym dziecko mieszka na stałe) blokują i utrudniają te kontakty?

A może jeszcze inaczej: kontakty były ustalone w miejscu zamieszkania dziecka, gdyż wtedy gdy zapadało orzeczenie dziecko miało rok czy dwa?

Ale – właśnie w takich sytuacjach możesz wystąpić do sądu z wnioskiem o zmianę realizowania tych kontaktów z dzieckiem.

Jeśli jesteście oboje zgodni w kwestii tego, jak te kontakty miałyby teraz wyglądać może uda Wam się zawrzeć ugodę? Jeśli nie przed sądem to może pomocne będą mediacje?

Kiedy dziecko było małe, prawdopodobnie była potrzeba, aby kontakty te uregulowane były bardzo szczegółowo – łącznie z tym kto będzie odbierał i przywoził dziecko. Może teraz gdy dziecko jest już starsze, nie ma potrzeby aby tak dokładnie to regulować?

I tak – jeśli już wystąpisz do sądu z takim wnioskiem, musisz go dokładnie uzasadnić i wskazać jak według ciebie te kontakty powinny teraz wyglądać i dlaczego.

Oczywiście trzeba też wspomnieć dlaczego taki sposób kontaktów będzie zgodny z dobrem dziecka.

Tylko jeszcze taki drobiazg, jak dowody i gotowe. Dowody. W szczególności w sytuacji gdy jesteście skonfliktowani, potraktuj kwestię dowodów poważnie. Dowodem w takich sprawach często są zeznania świadków. Tak – świadkami mogą być osoby z najbliższej rodziny, sąd będzie oceniał ich zeznania.

 

Reasumując:

jest wiele sytuacji, w których takie rozstrzygnięcie o kontaktach z dzieckiem może być zmienione.

Różne są w życiu sytuacje, a orzeczenie sądu powinno odpowiadać rzeczywistości.

A może opieka naprzemienna będzie dobrym pomysłem?

 

Teraz sprawę rozpatrywać będzie już inny sąd – w innym składzie niż w sprawie o rozwód.

Pamiętaj też o stałej opłacie i o tym, aby złożyć w sądzie taki wniosek w dwóch egzemplarzach.

 

 

Jeśli masz pytania, pamiętaj :  zawsze możesz do mnie napisać.

katarzyna.skowronska@adwokatura.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *