Close
  • Rozwód, separacja, alimenty

Czy można zrzec się alimentów na przyszłość?

Alimenty między małżonkami to temat budzący w sprawach rozwodowych spore emocje, czasem nawet większe niż orzekanie o winie. W ogóle emocje budzi większość kwestii związanych z zasądzaniem alimentów, w tym ta, czy można byłoby  zrzec się alimentów na przyszłość.

Alimenty „na małżonka” także są z orzekaniem o winie powiązane, o czym już chyba nawet kilka razy na tym blogu wspominałam.

Wspominałam też, jak dokładnie brzmi art. 60 kodeksu rodzinnego

(dla przypomnienia – dokładnie tak jak poniżej)

 Art.  60.  k.r.o.

  • 1.  Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
  • 2.  Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.
  • 3.  Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.

 

Często jest tak, iż małżonkowie „dogadują się” w kwestii samego rozwodu – czyli np. oboje godzą się na rozwód bez orzekania o winie (choćby np. dlatego, iż mają świadomość ile czasu może potrwać sprawa o rozwód z orzekaniem o winie, albo też kierują się dobrem dziecka.)

Różne są sytuacje, czasem nawet małżonek, który miałby szanse wywalczyć ten rozwód „z winy” przed sądem rezygnuje z takiej walki.

Całkiem często jedna ze stron zapewnia, iż „nic nigdy nie będzie od żony czy męża chciała”.

I w takiej sytuacji często pada pytanie:

„Czy możemy zawrzeć taką umowę, aby po rozwodzie były mąż czy była żona nie mógł czy nie mogła wnosić pozwu o alimenty.”

Odpowiedź brzmi-

Nie można skutecznie zrzec się alimentów na przyszłość.

Nieważne, czy chodzi o rozwód z orzeczeniem o winie, czy też bez winy.

Taka (ewentualna) umowa po prostu nie byłaby skuteczna.

Tak więc… co jeśli żona,która dziś zapewnia że nic absolutnie nie chce, jednak „jutro” wystąpi z pozwem?

No wykluczyć się tego tak zupełnie to nie da.

Może wyda Ci się niesprawiedliwe to, że nie można zrzec się tych alimentów na przyszłość, ale tak już jest – po prostu sytuacja za rok może się bardzo zmienić w stosunku do tego, co jest dzisiaj.

 

Ale:

Możliwość wniesienia do sądu sprawy o alimenty przeciwko byłemu małżonkowi to jedno, a faktyczne uzyskanie wyroku zasądzającego alimenty to drugie.

Jak już wspominałam: w sądzie liczą się dowody.  To ten kto występuje z pozwem musi liczyć się z koniecznością udowodnienia twierdzeń zawartych w tym pozwie.

 

Żeby tylko nikt źle nie zrozumiał:

nie zachęcam do walki o winę współmałżonka tylko dlatego, aby w przyszłości nie mógł domagać się alimentów…

 A, i jeszcze jedno: tym bardziej nie można zrzec się alimentów na dziecko.

Pisałam tu o alimentach między małżonkami.

Jeśli chodzi o zasądzenie/podwyższenie alimentów na dziecko, to właśnie dziecko będzie stroną w sprawie, a nie małżonek.

 

A tak na marginesie:

Są takie systemy prawne, które w ogóle nie przewidują orzekania o winy w sprawach o rozwód.

 

Jeśli masz pytania, pamiętaj : zawsze możesz do mnie napisać.
katarzyna.skowronska@adwokatura.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *