Close

Co będzie jak on się nie stawi w sądzie czyli wyrok zaoczny

A co będzie jak on (ona)  nie stawi  się w sądzie? Mówił(a) że nigdy nie da mi rozwodu… To kolejny dylemat małżonków chcących się rozwieść. Odpowiedź na to pytanie zależy w dużym stopniu od tego czy pozwany został przez sąd prawidłowo zawiadomiony o terminie rozprawy.

Zakładamy jednak, iż pozwany otrzymał pozew wraz z wezwaniem do stawienia się w sądzie (na co też sąd dysponuje potwierdzeniem), a pomimo tego nie stawił się w sądzie, ani też nie złożył odpowiedzi na pozew. Oczywiście zakładamy także, iż pozwany nie wnosił o odroczenie terminu rozprawy np. ze względu na stan zdrowia czy inne okoliczności losowe.

W takiej sytuacji sąd może wydać wyrok zaoczny.

Wydanie wyroku zaocznego musi jednak poprzedzić postępowanie dowodowe (sąd nie może, wydając wyrok w sprawie o rozwód, oprzeć się tylko na tym co powie sam powód).

Sąd musi ustalić, iż spełnione zostały kodeksowe przesłanki, aby małżeństwo zostało rozwiązane. Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, a więc np. po przesłuchaniu świadków, sąd może wydać wyrok. Jak więc widać, sprawa o rozwód może zakończyć się wyrokiem rozwiązującym małżeństwo, nawet w sytuacji, gdy jedna ze stron nie bierze aktywnego udziału w postępowaniu.

Błędne pozostaje więc przekonanie niektórych, iż bez ich udziału nic się nie może wydarzyć na sali sądowej. (nieco inaczej rzecz się ma, gdy powód nie jest w stanie ustalić aktualnego adresu pozwanego, a tym samym sąd nie może doręczyć  wezwania na rozprawę, o czym będzie jeszcze mowa). O rozwiązaniu małżeństwa decyduje bowiem tylko sąd po ustaleniu, iż zachodzą ku temu przesłanki (czyli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia)

One thought on “Co będzie jak on się nie stawi w sądzie czyli wyrok zaoczny

  1. Danuta

    Prosze mi powiedziec 1,5 roku temu wnioslam pozew o rozwod sad nie moze ustalic pobytu pozwanego malzenstwem bylismy zaledwie 2 miesiace jak dlugo moze sie ciagnac ta sprawa czy moge gdzies ponaglic ta sprawe?Dziekuje bardzo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *