Close

Alimenty na dziecko. Egzekucja alimentów.

Sąd zasądza alimenty na dziecko. Robi to albo Sąd Okręgowy  w sprawie o rozwód, albo też Sąd Rejonowy w osobnym postępowaniu.  Tak czy inaczej, sąd ten wyrok  prędzej czy później wyda i ogłosi na sali rozpraw.  I matka dziecka cieszy się, że już teraz będzie regularnie  dostawać pieniądze na utrzymanie dziecka.

Ale niestety nie zawsze jest to takie proste… Całkiem  spora ilość zobowiązanych do płacenia alimentów regularnie lekceważy obowiązek wobec dziecka, nie martwiąc się zbytnio czy matka, która przecież dziecko wychowuje, będzie miała z czego zakupić przynajmniej podstawowe produkty dla dziecka. I matka dziecka zostaje co prawda z wyrokiem nakazującym ojcu dziecka płacenie alimentów, ale już niestety bez pieniędzy. A ojciec niestety nie zawsze poczuwa się do obowiązku wobec dziecka. Nie płaci, a co gorsze zdarza się, iż taki niesumienny tatuś wyzbywa się majątku…

W takiej sytuacji zostaje wszczęcie postępowania egzekucyjnego, czyli prościej mówiąc udanie się do komornika. (listy kancelarii komorniczych wraz z adresami znajdują się zazwyczaj na stronach internetowych sądów)

Tak się zdarza niestety dość często. Nawet  bardzo często. Zdecydowanie za często. Według danych statystycznych skuteczność ściągania alimentów nie przekracza 25%. Oczywiście nie oznacza to, że nie warto nic robić. Przeciwnie: do sprawy egzekucyjnej należy się dobrze przygotować.

Pytania o alimenty na dziecko powtarzają się bardzo często, dlatego tej kwestii będzie poświęconych wiele wpisów.

Na przykład będzie o tym, iż alimenty na dziecko to pod wieloma względami wierzytelność uprzywilejowana.

W teorii wygląda to całkiem nieźle. W praktyce niestety nieco gorzej.

Ale zacznijmy na razie od teorii.

Zgodnie z przepisami jeżeli egzekucja dotyczy alimentów, wierzyciel kierując wniosek o wszczęcie egzekucji, nie ma obowiązku wskazywać  sposobu egzekucji ani majątku dłużnika. W takim przypadku uważa się, że wniosek dotyczy wszystkich dopuszczalnych sposobów egzekucji, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości.

To spore ułatwienie dla tego wierzyciela czyli w praktyce matki dziecka. Oczywiście jeśli tylko wiesz o majątku, z którego może być przeprowadzona egzekucja alimentów – a więc np. znasz numery rachunków bankowych, albo chociaż wiesz w jakim banku dłużnik ma ten rachunek, jeśli wiesz o cennych ruchomościach, których ten dłużnik jest właścicielem, albo chociaż masz wiedzę gdzie dokładnie taki dłużnik pracuje, napisz o tym komornikowi we wniosku. Im więcej takich informacji podasz, tym bardziej komornik będzie miał ułatwione zadanie i tym szybciej podejmie właściwe czynności.

Alimenty i ich egzekwowanie to temat dość szeroki. W następnych wpisach przeczytasz dlaczego jeszcze alimenty to szczególna kategoria wierzytelności, kiedy możliwe jest otrzymanie alimentów z Funduszu Alimentacyjnego oraz kiedy można wystąpić do sądu z pozwem o alimenty od dziadków dziecka. 

7 thoughts on “Alimenty na dziecko. Egzekucja alimentów.

 1. Lukasz

  Jak płaci mniej niż powinien to kierujesz egzekucję do komornika. W tym celu potrzebujesz tylko odpis wyroku zasądzającego alimenty opatrzonego klauzulą wykonalności. Dla Ciebie egzekucja jest bezpłatna – a on będzie płacił dodatkowo koszty komornika.

 2. Janina

  Jeśli ojciec przy rozwodzie domaga się przyznania władzy rodzicielskiej nad 17-letną córką i nie płaci na jej utrzymanie przez rok, domaga sie ode mnie alimentów na rzecz córki ,co wtedy??.

  1. Katarzyna Skowrońska

   A z kim córka mieszka? Sytuacja zmieni się, kiedy córka skończy 18 lat.
   Rozumiem, iż sprawa o rozwód jest w toku. Czy sąd wydał już jakieś orzeczenia w przedmiocie np. zabezpieczenia
   alimentów?

 3. Janina

  To troche zagmatwane jest,bo córka uczy sie w innym miescie i tam mieszka w internacie, ale na weekendy przyjezdza do babci. Ja mieszkam za granicą , a jej ojciec z nowa partnerka. Od dnia mojego wyjazdu nie loży na utrzymanie córki . Co w takim wypadku czy pozwanie mnie o alimenty ma podstawę prawną??? Pierwsza sprawa odbędzie się za dwa tygodnie. Ja mam potwierdzenia na każdą przelaną kwotę pieniedzy na konto córki.
  Czy ja rowniz moge zlozyc wniosek o spłatę zaległych alimentów, chociaż nie były one przyznane przez sąd??

 4. Kasia

  Witam, sąd zabezpieczył alimenty dla dziecka 20 sierpnia podczas sprawy rozwodowej, jednak ojciec dziecka w sierpniu nic nie wpłacił, natomiast we wrześniu już wpłacił za wrzesień. Czy w takim przypadku tez moge udac sie do komornika o zaległosc za sierpień?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *